Belgianca Elise Mertens va bifa prima ei prezență în semifinalele unui turneu de Mare Șlem după victoria ei neașteptată în fața lui Elina Svitolina. În primul meci al zilei a noua de la Australian Open, Mertens a reușit să o învingă pe ucraineancă, una dintre principalele favorite la câștigarea turneului. Un prim set câștigat cu scorul de 6-4 a fost urmat de o a doua jumătate a meciului foarte scurtă. Belgianca, clasată pe locul 37 în lume, și-a adjudecat setul secund la 0.
Caroline Wozniacki îi va fi adversară în semifinale. Daneza a început în forță partida sa din sferturile de finală, câștigând primul set tot la 0 în fața Carlei Suarez Navarro. Jucătoarea spaniolă a dat semne de revenire în setul secund, când a forțat un tie-break din care a ieșit învingătoare. Wozniacki a realizat primul break al decisivului la scorul de 1-1, preluând din nou controlul meciului. În final, numărul 2 mondial s-a impus cu 6-2.
În competiția masculină, Grigor Dimitrov a fost învins de surprinzătorul Kyle Edmund în primul sfert de finală. La fel ca și în cazul lui Mertens, accederea în semifinale la un asemenea turneu este o premieră pentru britanic, care este clasat pe locul 49 ATP. Edmund a început meciul prin câștigarea primului set, 6-4, după care l-a cedat pe al doilea, 3-6. Salvând o minge de break în primul game al setului trei, britanicul a reușit apoi desprinderea, câștigând meciul în patru seturi, 6-4, 3-6, 6-3, 6-4.
Australian Open
Swiatek, în semifinale la Australian Open. Meciul cu Sorana Cîrstea a ajutat-o enorm
Cel mai așteptat meci al zilei a avut loc între Rafael Nadal și Marin Cilic. Liderul mondial a pus stăpânire pe partidă în setul întâi, câștigându-l 6-4, și a realizat un break la 2-2 în setul secund, însă cu două game-uri la rând adjudecate pe serviciul advers, Cilic a revenit în joc, 6-3. Un set trei extrem de strâns, fără break-uri, a fost câștigat de Nadal în tie-break, însă spaniolul a resimțit dureri în setul patru, cedând cu 6-2, astfel încât meciul s-a dus într-un set decisiv. Acolo, accidentarea lui Nadal l-a forțat să abandoneze imediat după ce Cilic reușise să câștige pe serviciul numărului 1 mondial. Croatul îl va înfrunta pe Edmund în prima semifinală masculină a turneului.
***
Simona Halep joacă pentru calificarea în semifinale în meciul trei al zilei de miercuri. Meciul va avea loc în jurul orei 6:00, în funcție de rezultatele partidelor programate anterior. Adversara sa este Karolina Pliskova, pe care românca a învins-o într-un meci spectaculos la Roland Garros anul trecut, în semifinale. Pe lângă acea confruntare, cele două au mai jucat împreună de cinci ori, pe hard, Halep câștigând trei meciuri dintre acestea. Ambele jucătoare se află într-o formă bună, disputa dintre ele anunțându-se una strânsă și spectaculoasă. Stilul agresiv al cehoaicei i-a creat de multe ori probleme lui Halep, însă românca a reușit de cele mai multe ori să-i facă față în final. Rămâne de văzut dacă va fi cazul și miercuri.
Primul meci al zilei este cel dintre Angelique Kerber și Madison Keys, celălalt sfert de finală feminin. Campioană la Melbourne în 2016, Kerber pare să fi revenit la forma care a consacrat-o după ce anul trecut a căzut în clasament în urma rezultatelor sub așteptări. De partea cealaltă, Keys are experiență mai mare în fazele finale ale turneelor de Mare Șlem după ce a jucat finala de la US Open anul trecut, iar forma americancei este din nou una impresionantă. Meciurile directe de până acum înclină balanța în favoarea germanei, 6-1, însă cele două nu s-au mai întâlnit de mai bine de un an. În 2013, Kerber se impunea în turul trei de la Australian Open în două seturi.
Cele două sferturi de finală rămase de disputat pe tabloul masculin sunt unele contrastante. În meciul revelațiilor turneului, Hyeon Chung îl înfruntă pe Tennys Sandgren. Ambii jucători sunt în premieră în postura de a juca un meci cu o asemenea miză, fiind clasați pe locurile 54, respectiv 97 ale clasamentului mondial. Chung, un tânăr de numai 21 de ani care s-a remarcat în circuit în ultimii ani, a câștigat titlul la turneul Next Gen ATP Finals dedicat generației noi de jucători. De partea cealaltă, Sandgren se află la prima sa prezență pe tabloul principal de la Australian Open, ceea ce face calificarea sa în sferturile de finală cu atât mai mult remarcabilă. Întâmplător, Chung și Sandgren s-au întâlnit singura dată chiar în acest an, când sud-coreeanul s-a impus în set decisiv la Auckland.
Două nume cu greutate în circuit se înfruntă în ultimul meci al zilei, singurul din sesiunea de noapte de la Melbourne. Tomas Berdych îl are în față pe Roger Federer pentru a 26-a oară în carieră. Clasat acum al 20-lea în circuit, cehul îl întâlnește pe numărul 2 mondial din postura de outsider. După eliminările lui Nadal și Novak Djokovic, Federer este așteptat să-și apere titlul câștigat anul trecut la Australian Open. Ar fi al 20-lea succes de Mare Șlem din cariera elvețianului. Interesant este faptul că Berdych l-a avut ca adversar pe Federer și în ultimii doi ani la Australian Open. Cehul a pierdut în ambele meciuri fără să câștige vreun set, ultima sa victorie în fața elvețianului datând din 2013.
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.
10:30 Tomas Berdych v Roger Federer
*Orele sunt orientative, partidele și transmisiunile putând fi decalate în funcție de alte rezultate.
Fabulos! Spectacol total la mingea de meci din meciul Swiatek - Kanepi, la Australian Open 2022
Rezumatul meciului Collins - Cornet din sferturile de finală de la Australian Open 2022