Nadal, o singură înfrângere împotriva adversarilor din grupa de la Turneul Campionilor. Ce indică palmaresul direct

Actualizat 10/11/2022 la 14:52 GMT+2

Rafael Nadal are parte de o grupă ușoară la Turneul Campionilor, dar rămâne de văzut dacă va putea profita de acest lucru, în contextul în care pare departe de forma maximă. De partea cealaltă, Djokovic va avea parte de dueluri de foc, Tsitsipas și Medvedev urmând a-i sta în față în grupa roșie.

Rafael Nadal und Casper Ruud

S-au tras la sorți grupele pentru Turneul Campionilor, competiție transmisă de Eurosport începând de duminică. Miza e mare, dincolo de premiile efective și de punctele aferente. Astfel, Djokovic - care e văzut de specialiști mare favorit - vrea să termine în forță un 2022 în care nu a avut voie să evolueze la Australian Open și US Open. Se joacă și locul 1 mondial, chiar dacă Alcaraz, liderul ATP, nu e prezent din cauza unei accidentări. Tânărul iberic are un avans consistent în fața lui Nadal și Tsitsipas, dar ambii îl pot detrona cu un parcurs bun la Torino.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano

Djokovic, grupă foarte grea la Turneul Campionilor

Djokovic va debuta în fața lui Tsitsipas, într-o reeditare a semifinalei de la Paris, de săptămâna trecută, când sârbul a câștigat greu, în decisiv. Cei doi au jucat până în prezent 4 finale, toate câștigate de sârb (inclusiv un ultim act la Roland Garros, în 2021).
Interesant pentru Nole va fi și duelul cu Rublev, cel l-a învins pe fostul număr unu mondial chiar anul acesta, în Serbia, în finala turneului de la Belgrad.
Nole îl conduce clar pe Tsitsipas (9-2), dar are palmares pozitiv și cu al treilea adversar din grupă, Medvedev (7-4); totuși, rusul i-a administrat sârbului una dintre cele mai dureroase înfrângeri din carieră. În 2021, Novak avea la US Open șansa istorică a Marelui Șlem, dar Daniil a câștigat fără drept de apel o finală în care scorul a fost simetric: 6-4, 6-4, 6-4.
  • Medvedev - Rublev 4-1

Nadal are palmares pozitiv cu toți adversarii din grupa de la Turneul Campionilor

În grupa verde, vom asista la o dispută în premieră, Casper Ruud și Taylor Fritz neîntâlnindu-se vreodată până acum în circuitul ATP.
În ceea ce îl privește pe Nadal, care ar trebui să fie mare favorit, pe hârtie, acesta are palmares pozitiv cu toți ceilalți 3 oponenți, cu mențiunea că nu i-a întâlnit de prea multe ori. Singurul care l-a învins a fost Taylor Fritz, în primăvară, în finala Indian Wells. Atunci, "Matadordul" a jucat accidentat, acuzând probleme la abdomen, dar a stat pe teren până la finalul partidei. Ulterior, tot accidentat, Rafa l-a eliminat pe american din sferturile de la Wimbledon, revenind de la 1-2 la seturi. Nadal nu a mai putut juca ulterior în semifinale, suferind o mică ruptură abdominală.
Trebuie spus că, judecând după forma din ultimele săptămâni, favoritul specialiștilor pentru câștigarea grupei ar trebui să fie Felix Auger-Aliassime, care s-a descurcat fantastic în condiții de sală. El aree însă palmares negativ cu toți adversarii din grupa verde.
  • Felix Auger-Aliassime - Ruud
Turneul Campionilor se vede în săptămâna 13 – 20 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).