Simona Halep s-a calificat vineri seară în semifinale la Toronto după ce a trecut de Coco Gauff (11 WTA) în minimum de seturi, scor 6-4, 7-6 (2), la capătul unui meci care a durat o oră și 49 de minute de joc. Aceasta a fost a patra victorie a Simonei în fața sportivei din SUA, fără a ceda set.
În continuare, pentru un loc în marea finală, Simona se va duela cu învingătoarea meciului dintre Pegula și Putintseva.Pentru calificarea în penultimul act de la Toronto, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 133.400 de dolari și 350 de puncte în clasamentul WTA de simplu, fiind foarte aproape de reintrarea în Top 10 WTA (acum e pe 13 în clasamentul LIVE).

Deși s-a impus în minimum de seturi, Simona a avut reale dificultăți la serviciu, iar Coco Gauff a profitat de fiecare dată. Totuși, experiența româncei și-a spus cuvântul în final. Simona a avut doar cuvinte de laudă la adresa tinerei ei adversare: "Coco e o jucătoare extraordinară și e mereu dificil să joc împotriva ei, azi a fost iar vânt și m-am chinuit cu serviciul, dar cred că amândouă am jucat un meci frumos.
A fost un meci foarte bun. A fost foarte dificil să-i returnez serviciile, ea a progresat mult și e puternică, dar eu a trebuit să stau concentrată până la final și să rămân în joc, să lupt", a spus Simona Halep la interviul de după meci. Halep a câștigat de două ori Rogers Cup, în 2016 și 2018, dar la Montreal. În 2021, Simona Halep s-a oprit în turul secund, fiind învinsă de Danielle Collins.

Spectacolul din La Vuelta revine pe Eurosport, în perioada 19 august - 11 septembrie

Simona Halep revine pe teren în 2022! Marele anunț al fostului lider mondial: "E o onoare!"
29/09/2022 LA 11:02
Patrick Mouratoglou, mesaj emoționant de ziua Simonei Halep! Ce a postat antrenorul
28/09/2022 LA 07:46