Zverev, un monument de tristețe, după eliminarea dramatică de la Toronto! Marele regret al lui Sasha
Publicat 07/08/2025 la 10:41 GMT+3
Alexander Zverev a fost învins dramatic de Karen Khachanov în semifinalele Mastersului de la Toronto, după ce a ratat o minge de meci în setul decisiv. La final, germanul a fost un monument de tristețe, spunând că a jucat oribil în primul set, iar când a fost aproape de victorie a adoptat o strategie greșită, riscând prea mult.
Khachanov, în finală la Toronto, după un meci dramatic cu Zverev, în care a salvat minge de meci
Sursa video: SNTV
Alexander Zverev a făcut o serie de dezvăluiri tulburătoare după eșecul cu Arthur Rinderknech de la Wimbledon, spunând că a are serioase probleme de sănătate mintală, dar acest lucru nu s-a văzut la primul turneu jucat de german pe hardul de peste Ocean, la Toronto. Sasha a avut un parcurs solid în Canada și a fost foarte aproape de a se califica în finală, dar a pierdut dramatic în penultimul act în fața lui Karen Khachanov.
Zverev a avut minge de meci la 6-5 pentru el în decisiv, dar a ratat, iar rusul s-a impus apoi în tie-break, scor final 6-3, 4-6, 7-6(4), după aproape 3 ore de joc.
Alexander Zverev regretă că a riscat atât de mult în momentele cheie ale semifinalei cu Khachanov de la Toronto
La final, Zverev a fost extrem de supărat pentru eșecul suferit, reproșându-și că a riscat prea mult în momentele decisive din finalul partidei. Sasha a spus că și-a propus de la bun început să fie mai curajos în meciurile pe muchie de cuțit, dar acum a greșit nepermis de mult.
"Nu m-am simțit bine pe teren, primul set a fost oribil, iar în tie-break-ul din decisiv simt că am fost foarte curajos, dar am făcut greșeli. Asta e ceva ce am vrut să schimb, ceva la care am vrut să lucrez... Am ratat câteva mingi pe care aș fi vrut să nu le ratez, dar așa stau lucrurile. În general, nu am simțit mingea bine, așa că e normal să ratezi un pic mai mult decât de obicei în astfel de situații. Dar e în regulă, mergem mai departe. Am o nouă șansă în câteva zile la Cincinnati.", a spus Zverev la conferința de presă.
Aceasta a fost prima victorie din cariera lui Karen Khachanov împotriva favoritului 1 la un turneu ATP. Până acum, rusul avea un palmares dezastruos în acest sens: 0-18.
În urma succesului cu Zverev, rusul s-a calificat pentru a doua oară în carieră în finala unui turneu Masters, la aproape 7 ani de când o făcuse prima dată, la Paris Bercy 2018. De la introducerea acestui format, în 1990, niciun alt jucător nu a mai avut nevoie de o perioadă atât de lungă pentru a bifa a doua sa finală la un turneu de 1000 de puncte, evident, dintre cei care au jucat măcar de două ori cu trofeul pe masă.
Pentru titlul de la Toronto, Khachanov se va lupta vineri dimineața cu Ben Shelton, care l-a învins fără drept de apel pe Taylor Fritz în semifinala a doua, scor 6-4, 6-3. Rusul și americanul au mai fost adversari o singură dată până acum, chiar în acest an, când Shelton s-a impus în minim de seturi, în turul 3 de la Indian Wells.
Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, este programat în perioada 24 august - 7 septembrie și va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2206.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2204.png)
3
6
64
6
4
77
Promo
Promo