Lider mondial în clasamentul ATP, Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor, care are loc la Torino, după ce miercuri l-a învins rapid, în două seturi, 6-3, 6-2, pe rusul Andrey Rublev (5 ATP), pe care l-a întâlnit în premieră în circuitul ATP. Djokovic nu a avut nevoie decât de o oră şi 5 minute de joc pentru a obține victoria, într-un meci din Grupa Verde în care a reuşit 14 aşi faţă de 6 ai adversarului.
Odată cu acest succes, al 50-lea al său din 2021, Djokovic a câştigat Grupa Verde fără a ceda niciun set. El îl va întâlni vineri într-un meci fără miză pentru sine pe britanicul Cameron Norrie, rezerva lui Stefanos Tsitsipas. Djokovic a doborât azi o altă bornă fantastică la Turneul Campionilor.
ATP nu vrea să-și suspende turneele din China! Ce a cerut în cazul Shuai Peng
ACUM 17 ORE

Novak Djokovic, omul recordurilor din tenisul mondial masculin

În urma victoriei de azi cu Andrey Rublev, Novak Djokovic a ajuns la 40 de victorii obținute doar la Turneul Campionilor și l-a întrecut astfel pe Ivan Lendl, care avea 39 în palmares. Singurul tenismen care are mai multe victorii este Roger Federer, cu 59 de succese la turneul final. Ilie Năstase e și el în acest top, pe locul 6, cu 22, la egalitate cu Andre Agassi. Rafa Nadal ocupă locul 8, cu 20 de victorii la Turneul Campionilor.
Celălalt meci al grupei va avea loc miercuri seara, între norvegianul Casper Ruud (8 ATP) şi britanicul Cameron Norrie (12 ATP), acesta din urmă înlocuindu-l pe grecul Stefanos Tsitsipas. Nr. 4 mondial, Tsitsipas s-a retras miercuri din cauza unei dureri la cotul drept, au anunţat organizatorii. Stefanos Tsitsipas a fost învins în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, de Andrey Rublev, luni, într-o partidă din Grupa Verde a Turneului Campionilor.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.