Câștigător a 20 de titluri de Grand Slam, Novak Djokovic a obținut vineri seară a treia victorie în grupe la Turneul Campionilor. Marele campion sârb a trecut de britanicul Cameron Norrie, rezerva lui Stefanos Tsitsipas, cu scorul de 6-2, 6-1, la capătul unui meci pe care l-a dominat cap-coadă și care a durat o oră și 8 minute de joc.
Nole a trecut până acum la Torino de Casper Ruud, Andrey Rublev și Cameron Norrie, fără a cedat vreun set. Mâine, de la ora 22, sârbul îl va întâlni în semifinale pe Alexander Zverev, în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player. În cealaltă semifinală se vor întâlni Daniil Medvedev și Casper Ruud, norvegianul trecând azi de Andrey Rublev în primul meci al zilei din Grupa Verde.
Djokovic îi ține în șah pe organizatorii Australian Open. Anunțul lui Nole
IERI LA 16:17

Novak Djokovic, neînvins la Turneul Campionilor în 2021! Nole îl întâlnește în semifinale pe Zverev

Novak Djokovic a părut în aceste trei partide de-a dreptul imbatabil, iar Cameron Norrie a fost doar o altă victimă a sârbului. Cu mare încredere și foarte precis în lovituri, Novak Djokovic a mai făcut un pas spre al șaselea său titlu la Turneul Campionilor. Dacă va reuși să treacă de Zverev mâine și de Medvedev/Ruud duminică, Nole l-ar egala pe Roger Federer, care a cucerit titlul de 6 ori, în 2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011. De partea cealaltă, sârbul s-a impus la turneul final în 2008, 2012, 2013, 2014, 2015.