Jannik Sinner, performanță absolut uluitoare! Un singur om a mai reușit așa ceva din 1990 încoace

Jannik Sinner a câștigat Turneul Campionilor de o manieră categorică, fără să piardă set, și atins o serie de borne de-a dreptul fabuloase. Poate cel mai impresionant lucru este că italianul a terminat anul 2024 fără să piardă niciun meci în minim de seturi, în circuitul ATP, ceea ce doar Roger Federer a mai reușit în ultimii 35 de ani.

Jannik Sinner

Credit imagine: Getty Images

Jannik Sinner este cel mai bun jucător din lume în acest moment, iar italianul a demonstrat asta cu vârf și îndesat la Turneul Campionilor. Liderul mondial a cucerit trofeul, după ce l-a învins în finală pe Taylor Fritz cu 6-4, 6-4, un rezultat identic cu cel înregistrat în duelul dintre cei doi în faza grupelor de la Torino.
Prin câștigarea ultimului turneu important al sezonului, Sinner a atins o serie de borne cu adevărat incredibile. Poate cea mai impresionantă performanță a italianului în cel mai bun sezon al carierei e că nu a pierdut niciun meci în minim de seturi.

Jannik Sinner a egalat un record fabulos al lui Federer, după parcursul perfect de la Turneul Campionilor

Sinner a jucat 76 de meciuri în circuitul ATP în 2024 și a pierdut numai 6: 3 contra lui Alcaraz și câte una contra lui Tsitsipas, Medvedev și Rublev. Toate partidele pierdute de Sinner au avut nevoie de set decisiv, indiferent că au fost la turnee de Grand Slam sau la alte competiții, unde se joacă după sistemul cel mai bun din 3 seturi.
Din 1990 încoace, doar Roger Federer a reușit să nu piardă niciun meci fără să câștige măcar un set pe parcursul unui an întreg (minim 15 meciuri jucate). Se întâmpla în 2005, când elvețianul a jucat 85 de meciuri și a pierdut doar 4.
Ultimul meci pierdut de Sinner în două seturi a fost finala Turneului Campionilor din 2023, când a cedat cu 3-6, 3-6 în fața lui Novak Djokovic. Înaintea acelui duel, ultimul jucător care l-a învins pe italian în minim de seturi a fost Dusan Lajovic, care s-a impus cu 6-4, 7-6 în turul 2 de la Cincinnati 2023. Dacă luăm în calcul și meciurile din Cupa Davis și cele de la turneele demonstrative, Sinner are un singur eșec fără să câștige set în ultimele 100 de partide jucate, o performanță care cu greu va fi egalată în viitorul apropiat.
Faptul că a câștigat Turneul Campionilor fără să piardă set l-a dus pe Sinner într-o categorie selectă. Djokovic sau Federer nu au reușit niciodată această performanță. Ultimul care câștiga trofeul într-o asemenea manieră era Ivan Lendl, în 1986.
De asemenea, liderul mondial a devenit abia al 3-lea jucător din istorie care câștigă Australian Open, US Open și Turneul Campionilor în același an. Primii doi au fost Roger Federer și Novak Djokovic.
Jannik Sinner nu și-a terminat treaba în 2024. Elevul lui Vagnozzi și Cahill va juca la turneul final al Cupei Davis în această săptămână și va încerca să ajute Italia să-și păstreze titlul. Campioana en-titre va debuta joi la competiția de la Malaga, când se va duela în sferturile de finală cu Argentina.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo