Novak Djokovic a câștigat Turneul de la Doha, dar Andy Murray rămâne lider ATP

DeReuters

Publicat 09/01/2017 la 13:19 GMT+2

Până la înfrângerea din Qatar, scoțianul avea 28 de victorii consecutive în circuit.

Novak Djokovic in action against Andy Murray

Credit imagine: Reuters

Liderul mondial Andy Murray a fost învins în finala de la Doha de Novak Djokovic (3-6, 7-5, 4-6), dar a rămas pe primul loc în clasamentul ATP. Mai mult, distanța dintre cei doi a crescut din cauza modului în care se calculează punctajele.
Chiar dacă s-a impus în Turneul din Qatar, Novak Djokovic a pierdut teren în fața locului 1, pentru că și-a apărat titlul. De cealaltă parte, Andy Murray a participat la Cupa Hopman în 2016, iar cele 150 de puncte obținute pentru că a ajuns în ultimul act al competiției au mărit distanța între cei doi la 630 de puncte.
Andy Murray l-a detronat pe Novak Djokovic din fruntea clasamentului ATP pe 7 noiembrie 2016, întrerupând astfel 122 de săptămâni de dominație ale jucătorului din Serbia.
În numai o săptămână, cei doi vor debuta la Australian Open, primul Turneu de Mare Șlem al anului. Competiția australiană va fi transmisă în direct de Eurosport și online pe Eurosport Player.