Novak Djokovic a dat uitării finala pierdută la Roland Garros! Când revine Nole pe terenul de tenis

Publicat 18/10/2020 la 14:07 GMT+3

Liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, a lăsat în urmă finala pierdută la Roland Garros în fața lui Rafael Nadal și este deja nerăbdător să revină pe terenul de tenis.

Novak Djokovic

Liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, câștigător a 17 titluri de Grand Slam, a inclus pentru prima oară din 2007 turneul de la Viena (24 octombrie - 1 noiembrie) în calendarul său, ca etapă de pregătire pentru Turneul Campionilor de la Londra. Marele campion sârb a vorbit deja, la doar șase zile distanță de finala de la Roland Garros, despre următorul lui obiectiv.
''Voi juca turneul de la Viena, pe care nu l-am planificat iniţial. Nu am mai jucat la Viena de 15 ani (el s-a impus la ediţia din 2007 - n.r.) şi mă bucur să revin în acest oraş, să particip la turneu, iar apoi voi merge foarte probabil la Londra (15-22 noiembrie), iar acolo se va încheia sezonul'', a explicat Djokovic, aflat în Bosnia, în vizită la un parc de piramide din Visoko, unde s-a retras după finala de la Roland Garros.

Novak Djokovic, hotărât să încheie anul pe locul 1 ATP

Nole va rata în schimb Mastersul 1.000 de la Paris (2-11 noiembrie), acolo unde s-a impus anul trecut. Djokovic a preferat să nu se întoarcă în Franța pentru acest turneu pentru că nu i se scad punctele câștigate la ediția de anul trecut, drept urmare poziție de lider mondial va fi consolidată astfel: ''Acest sezon, care a fost divizat, diferit şi bizar, mi-a adus în acelaşi timp multe succese şi sunt foarte mulţumit de jocul meu, de puncte, de clasament. Sper, ca în luna şi jumătate care a mai rămas, să închei sezonul ca nr. 1 mondial. Acesta este obiectivul şi pentru asta muncesc. Va depinde doar de mine'', a adăugat campionul sârb, care în acest an s-a impus în Australian Open şi a jucat finala la Roland Garros.
În clasamentul ATP, Djokovic are un avans de 1.890 puncte faţă de ibericul Rafael Nadal, care duminica trecută a câştigat pentru a 13-a oară trofeul de la Roland Garros (6-0, 6-2, 7-5 în finala cu Djokovic), în direct pe Eurosport și pe Eurosport Player. Nadal, de partea cealaltă, nu și-a anunțat deocamdată prezența la vreunul din turneele rămase în calendarul competițional.