Novak Djokovic și statistica din spatele celor 378 de săptămâni în care a fost liderul clasamentului ATP

Publicat 27/02/2023 la 11:52 GMT+2

Novak Djokovic a bătut recordul stabilit de Steffi Graf în anii ‘90 și a devenit cel mai longeviv lider mondial din toate timpurile. În total, el a ajuns la 378 de săptămâni în poziția de număr 1 mondial, câștigând 13 din cele 22 de titluri de Grand Slam din postura de lider.

Top 5 lovituri reușite de "extraterestrul" Djokovic, la un Australian Open istoric

Novak Djokovic a scris o nouă pagină de istorie în această săptămână. Sârbul a devenit cel mai longeviv număr 1 din istoria tenisului masculin și feminin, depășind recordul stabilit de Steffi Graf în anii ‘90, ajunând la 378 de săptămâni în poziția de lider.
În ceea ce privește circuitul ATP, Djokovic este lider detașat. Pe locul al doilea, la mare distanță, se află Roger Federer, cu 310 săptămâni, în timp ce locul al treilea este ocupat de Pete Sampras, cu 286 de săptămâni.
Djokovic a acordat o importanță deosebită acestui record în ultimii ani și și-a construit programul astfel încât să poată obține cât mai multe puncte, mai ales la turneele de Grand Slam. Performanța lui Djokovic este cu atât mai impresionantă, în condițiile în care a jucat mai puține turnee în ultimul an, fie că vorbim de alegerea sa, fie că vorbim de interdicțiile primite din cauza reglementărilor Covid-19 din diferite țări.

Novak Djokovic a devenit pentru prima oară liderul clasamentului mondial în 2011, după ce l-a învins pe Rafael Nadal în finala de la Wimbledon, față de care are un avans de 169 de săptămâni ca număr 1 mondial.
Djokovic a fost lider într-o eră în care s-a luptat cu Roger Federer, Rafael Nadal și Andy Murray. După ce sârbul a devenit lider 1 mondial în 2011, Federer a reușit să revină pe această poziție pentru doar 25 de săptămâni în toată această perioadă. Tot de atunci, Rafael Nadal a fost lider mondial 107 săptămâni în total, în timp ce Andy Murray a ocupat această poziție, în total, 41 de săptămâni.
Djokovic este singurul jucător din istorie care a reușit să câștige toate cele nouă turnee din categoria ATP Masters 1000. Mai mult de atât, el a făcut acest lucru de două ori.
Novak Djokovic gewinnt die Australian Open 2023

Cele mai multe săptămâni consecutive pe locul 1 ATP: 122 de săptămâni

Perioada în care Novak Djokovic a stat cel mai mult pe primul loc ATP a avut loc între iulie 2014 și noiembrie 2016. El a revenit pe prima poziție după ce a câștigat al șaptelea titlu de Grand Slam al carierei la Wimbledon, după care a urmat un final de sezon solid, cu titluri la China Open, Paris-Bercy și Turneul Campionilor.
Anul 2015 a fost anul lui Novak Djokovic, fiind lider mondial pe toată durata acestui an, considerat de mulți cel mai bun din cariera sa. El a câștigat trei titluri de Grand Slam plus Turneul Campionilor, la care se adaugă și finala de la Roland Garros, pierdută în fața lui Wawrinka.
Djokovic a continuat parcursul foarte bun și în 2016, atunci când a reușit să câștige în premieră titlul la Roland Garros. La finalul anului 2016, Andy Murray a pus capăt seriei lui Novak Djokovic.
Novak Djokovic tout sourire avec la Coupe des Mousquetaires après sa victoire à Roland-Garros, dimanche 5 juin 2016

Titluri de Grand Slam câștigate din postura de număr 1 mondial: 13

Novak Djokovic a câștigat la Australian Open al 22-lea titlu al carierei. La Melbourne, Nole l-a egalat pe marele său rival, Rafael Nadal, în ceea ce privește numărul de turnee majore câștigate. Dintre aceste 22 de titluri, 13 au fost câștigate cu Djokovic intrând în turneu din postura de lider mondial.
Primul titlu câștigat în acest fel a fost la câteva săptămâni după ce a ocupat pentru prima oară această poziție. La US Open 2011, Djokovic l-a învins în ultimul act pe marele său rival, Rafael Nadal.
Anul acesta, la Australian Open, Novak Djokovic era numărul 5 ATP la startul turneului. Titlul câștigat cu cea mai slabă clasare a fost la Wimbledon 2018, atunci când s-a impus la Wimbledon după ce a intrat în turneu de pe locul 21 ATP.

Djokovic a ajuns pentru a șaptea oară lider în clasamentul ATP

Djokovic se află pentru a șaptea oară pe prima poziție a clasamentului ATP. Prima oară, el a ocupat această poziție timp de 53 de săptămâni, în timp ce a doua oară a fost pe primul loc timp de 48 de săptămâni. Când a devenit pentru a treia oară în carieră numărul 1 mondial, Djokovic a stat 122 de săptămâni pe această poziție.
În ultimii ani, poziția de lider din clasamentul ATP s-a schimbat mult mai des, mai ales după începutul pandemiei. Cea mai scurtă perioadă în care Djokovic a fost lider mondial a fost de 12 săptămâni, în 2022. Sârbul revenise pe prima poziție după Indian Wells, fiind lider până la înfrângerea din sferturile de la Roland Garros, când Daniil Medvedev a redevenit lider mondial.

Rezumatul finalei Australian Open 2023, Tsitsipas - Djokovic

Va deveni Djokovic cel mai vârstnic lider mondial din istorie?

În vârstă de 35 de ani și 9 luni, Novak Djokovic este al doilea cel mai în vârstă număr 1 mondial din istorie. Pe primul loc se află Roger Federer, cel care a fost lider mondial ultima oară la 36 de ani și 10 luni. Pentru ca Djokovic să depășească recordul lui Federer, este nevoie ca sârbul să fie lider mondial în aprilie 2024. În circuitul WTA, recordul este deținut de Serena Williams, care s-a aflat ultima oară pe primul loc la 35 de ani și 4 luni.
Novak Djokovic va reveni pentru prima oară pe teren după succesul de la Australian Open la Dubai, acolo unde îl va întâlni în primul tur pe Tomas Machac (120 ATP), jucător venit din calificări.

Acțiunea din circuitul ATP se vede și în 2023 pe Eurosport și pe aplicația Eurosport