Liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, s-a calificat azi-noapte în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati după ce l-a învins pe americanul Tennys Sandgren (locul 55 ATP), scor 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute de joc. În continuare, marele campion sârb îl va întâlni la Flushing Meadows pe germanul Jan-Lenndard Struff, locul 34 ATP. Pentru Nole, victoria din optimi a fost esențială, asta pentru că primul meci din turneu, cel cu Richard Berankis, a fost o adevărată încercare. Cu gâtul înțepenit și cu un serviciu care i-a dat bătăi de cap de mai multe ori în meci, Djokovic a depășit totuși provocarea și a fost distrugător în partida cu Sandgren.
La finalul partidei, Nole a vorbit despre meciul câștigat cu Sandgren: "Gâtul nu m-a mai durut, a fost mult mai bine azi, mai puțină presiune și mai multă siguranță la serviciu. M-am mișcat foarte bine și sunt mulțumit de jocul meu". Pentru Novak, așadar, urmează duelul cu Jan-Lennard Struff, pe care l-a mai întâlnit de trei ori. Djokovic s-a impus de fiecare dată, iar cea mai mare reușită a germanului a fost să-i ia un set liderului mondial, la Australian Open anul acesta.

Novak Terminator Djokovic, bornă istorică în circuitul ATP

Roger Federer, nerăbdător să revină în competiții! Ce spune despre parcursul lui Djokovic din 2021
ACUM 2 MINUTE
Novak Djokovic continuă să fie imbatabil în 2020. Sârbul a adunat anul acesta 20 de victorii din tot atâtea meciuri disputate, devenind primul jucător din 1990 care bifează atât de multe victorii consecutive de la începutul sezonului competițional. De altfel, Nole a bifat câteva cifre excepționale în 2020. Pe lângă faptul că are 20 de victorii din tot atâtea meciuri, el are 9-0 în tiebreak-uri, 7-0 vs. jucătorii din Top 10 ATP, 4-0 în meciurile cu set decisiv. În plus, Djokovic a câștigat deja trei turnee, chiar dacă programul a fost decimat de pandemia de coronavirus.
Nole a vorbit despre recordul de meciuri câștigate și despre menținerea lui până la încheierea sezonului: "Orice este posibil. Nu vreau să nu iau în calcul posibilitatea asta pentru că nu știm cum va arăta circuitul după US Open, însă mai este mult până departe. Nu e obiectivul meu să termin anul neînvins, dar nu m-aș plânge dacă aș reuși asta".
Cele mai lungi serii de victorii consecutive:
  • Djokovic 41-0 - 2011
  • Djokovic 20-0 - 2020
  • Djokovic 17-0 - 2013
  • Federer 17-0 - 2018
  • Sampras 17-0 - 1997
"E nedrept ca el să fie mereu tipul cel rău!" Becker, despre modul în care Djokovic este tratat
17/09/2021 LA 09:16
Wilander surprinde! Cum vrea să se încheie cursa pentru supremație între Federer, Nadal și Djokovic
16/09/2021 LA 12:36