Fruhvirtova a primit un wild-card din partea organizatorilor turneului de la Charleston. Ea a învins-o în prima rundă pe jucătoarea franceză Alize Cornet, care a abandonat meciul accidentată la scorul de 2-6, 7-6, 4-4 în setul decisiv.
După ce s-a impus categoric, în primul set, Fruhvirtova l-a cedat pe al doilea, la mare luptă, în tiebreak, după ce a ratat o minge de meci.
Setul 3 a fost unul atipic, toate cele 8 game-uri jucate fiind castigate împotriva serviciului. Aleze Cornet s-a retras în game-ul 9, la 40-30 pentru sportive cehă.
Indian Wells
Gabriela Ruse, învinsă în primul tur la Indian Wells! Alize Cornet a eliminat-o în două seturi
07/10/2021 LA 04:49
Fruhvirtova o va întâlni în turul doi americanca Emma Navarro, în vârstă de 19 ani (404 WTA), beneficiară la rândul ei de un wild card, ea trecând de primul tur după abandonul cehoaicei Tereza Martincova (96 WTA).
Sursa: Mediafax
Wimbledon
Bianca Andreescu, OUT în primul tur la Wimbledon 2021! Înfrângere dureroasă cu Alize Cornet
30/06/2021 LA 11:37
România va avea 4 reprezentante pe tabloul principal la WINNERS OPEN WTA 250, de la Cluj-Napoca
24/06/2021 LA 17:57