Novak Djokovic a cedat complet la finalul Jocurilor Olimpice. Numărul 1 mondial a pierdut și medalia de bronz, care a mers la spaniolul Carreno Busta.
Djokovic a început cu stângul partida și a pierdut primul set. A revenit în cel de-al doilea și a egalat, cu greu, după un set foarte echilibrat. În decisiv, Carreno Busta nu i-a mai dat nici o șansă sârbului și a câștigat 5-3, izbucnind la final în lacrimi, plin de emoții.

Novak Djokovic s-a retras de la Jocurile Olimpice

Laver Cup
Laver Cup 2021 debutează vineri pe Eurosport! Cine joacă în prima zi de concurs la Chicago
ACUM 14 ORE
Plin de frustrare, Djokovic a avut și două crize de furie în setul decisiv, a aruncat cu racheta de tenis în tribună, iar apoi a lovit puternic fileul tot cu racheta.
Înfrângerea usturătoare de astăzi, din cadrul probei de simplu, l-a făcut să se retragă și de la dublu-mixt. Unde trebuia să lupte alături de Nina Stojanovic cu perechea australiană Ashleigh Barty și John Peers.
Odată cu retragerea lui Djokovic, medalia olimpică de bronz va fi adjudecată de Barty și Peers.

Djokovic a ratat și bronzul la Tokyo, după un meci fabulos, în care a salvat 5 mingi de meci