A doua favorită a turneului de la Lyon, Sorana Cîrstea își respectă în continuare statutul. Sportiva noastră s-a calificat în această seară în semifinalele turneului de 250 de puncte din Franța, după ce a învins-o pe unguroaica Anna Bondar, ocupanta locului 79 WTA, cu scorul de 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute de joc.
În continuare, Sorana Cîrstea se va duela pentru un loc în finală cu Dayana Yastremska, beneficiara unui wild card. Aceasta va fi prima întâlnire dintre Sorana și Dayana, jucătoare aflată într-o situația extrem de dificilă după ce a fost nevoită să fugă din calea războiului din Ucraina.

Sorana Cîrstea a trecut până acum la Lyon de Bolkvadze și Voegele. Sportiva din Târgoviște nu a cedat niciun set până în penultimul act, iar jocul arătat săptămâna aceasta este cu adevărat încurajator, însă un test important îl va avea în semifinale, acolo unde va întâlni o adversară cu foarte mult potențial și cu o determinare uriașă.
Ocupantă a locului 140 WTA, Dayana Yastremska s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Lyon. Beneficiară a unui wild card, Yastremska a produs surpriza în sferturi a învins-o pe favorita numărul 5, italianca Jasmine Paolini, numărul 48 mondial, scor 6-4, 7-6 (3), într-o oră şi 41 de minute de joc. La finalul confruntării, așa cum a procedat și la celelalte partide, Dayana Yastremska şi-a pus pe umeri drapelui Ucrainei.
Roland-Garros
Cele mai bune momente ale jocului Sorana Cîrstea - Tatjana Maria, încheiat cu o victorie a româncei