După ce a trecut lejer de Sara Sorribes Tormo în primul tur, iar apoi a câștigat duelul românesc cu Irina Begu în turul secund, Simona Halep va avea o adversară redutabilă în al 3-lea meci din acest an de pe zgura pariziană.
Este vorba despre Amanda Anisimova, nimeni alta decât cea care o elimina surprinzător pe Simona în sferturile de finală din 2019. Anisimova, în vârstă de 19 ani, a trecut de Tamara Korpatsch (Germania) în primul tur, scor 6-2/6-0, iar apoi a învins-o cu același scor pe compatrioata sa Bernarda Pera.
Aceasta va fi cea de-a 2 întâlnire dintre cele 2 sportive, prima fiind câștigată de jucătoarea americană, tot pe zgura de la Roland Garros. Se întâmpla anul trecut, în sferturile de finală, când Anisimova s-a impus clar, scor 6-2/6-4.
Simona Halep, despre cel mai frumos moment din carieră: "Ăsta a fost tot timpul visul meu"
01/12/2021 LA 09:43

SIMONA HALEP-AMANDA ANISIMOVA! ORA DE START

Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va începe în jurul orei 14:00, fiind cea de-a 2-a partidă programată pe arena Philippe Chatrier, după meciul de pe tabloul masculin dintre Dominic Thiem și Casper Ruud.
Meciul Simonei Halep de mâine va putea fi urmărit în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1, dar și pe aplicația Eurosport Player.
Simona Halep, îngrijorată înainte de startul sezonului din 2022: "Cred că asta m-ar încurca mental!"
30/11/2021 LA 20:23
Simona Halep, despre completarea echipei pentru 2022: "Cu el n-aș fi ajuns la accidentări grave!"
28/11/2021 LA 14:27