Simona Halep s-a calificat în penultimul act al turneului WTA Dubai, după ce a trecut joi de favorita a şaptea a turneului, Aryna Sabalenka, în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-2. Halep a cedat primul set la 3, după ce a reuşit doar un singur break, în finalul manşei. Sportiva din Constanţa şi-a revenit ulterior şi nu i-a dat mari speranţe adversarei. Halep a închis meciul după o oră şi 38 de minute, cu dublu 6-2.
În faza următoare, Simona va evolua împotriva lui Jennifer Brady, care a trecut în sferturi de Garbine Muguruza din Spania. Duelul va avea loc după disputarea primei semifinale, în care se întâlnesc Petra Martic şi Elena Rybakina. Duelul dintre acestea două va avea loc cu începere de la ora 15:00, astfel că duelul Halep - Brady se va desfăşura cel mai devreme de la ora 17:00 (dacă prima semifinală se termină în timp util).
"Am jucat la Melbourne în urmă cu puțin timp. Fiecare turneu e o nouă provocare, mâine e o nouă zi și trebuie să mă concentrez pe asta, pe o nouă oponentă", a spus Halep despre duelul de vineri, după calificarea în "careul de aşi".
Simona Halep împlinește 30 de ani! Cum a fost anul 2021 pentru sportivă și ce urmează pentru ea
ACUM 23 MINUTE

Halep - Brady. Americanca, într-o formă deosebită

Jennifer Brady e într-o formă uimitoare și a demonstrat asta încă o dată împotriva ibericei, în sferturi. Venită din calificări, sportiva de pe locul 52 WTA a trecut pe tabloul principal de adversare mult mai bine cotate: Elina Svitolina, Marketa Vondrousova și, azi, Garbine Muguruza.
Sportiva din SUA s-a impus la capătul a două ore și 12 minute de luptă echilibrată, scor 6-7(5), 6-3, 6-4. Impecabilă în momentele cheie ale partidei (a salvat 9 din cele 10 mingi de break ale adversarei), Brady a impresionat cu constanța sa. A reușit să o țină pe Muguruza destul de mult în puncte, lucru care i-a displăcut profund jucătoarei spaniole.
Brady are un stil de joc foarte incomod, însă Halep pare să se simtă în largul ei în momentele în care o întâlnește. Anul trecut, la Mastersul Canadei, campioana de la Wimbledon la capătul unui meci dramatic, scor 4-6, 7-5, 7-6(5). În 2020, Halep și Brady au fost din nou față în față la Australian Open. După un prim set foarte greu, sportiva noastră a ridicat nivelul și s-a impus, scor 7-6(5), 6-1. Astfel, dacă va trece de Sabalenka, Halep pare a avea un avantaj mare în perspectiva semifinalei. Atât din prisma duelurilor directe, dar și al faptului că sporitva din SUA e mult mai obosită, după turul de forță de la Dubai.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Laver Cup
Echipa Europei a câștigat Laver Cup. Echipa Lumii nu a avut nicio șansă
ACUM 11 ORE
Mihaela Buzărnescu a pierdut finala de la Valencia! Câte poziţii va urca în clasamentul WTA