Osaka, după ce a salvat 7 mingi de meci în fața lui Cori Gauff: "În timp ce jucam, am realizat un lucru"

Publicat 05/08/2022 la 09:06 GMT+3

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, numărul 11 mondial, finalistă anul acesta la Roland Garros, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 757.900 de dolari, după ce a trecut cu 6-4, 6-4 de japoneza Naomi Osaka. Nipona a salvat 7 mingi de meci, dar a cedat în cele din urmă.

Naomi Osaka

Gauff, mai agresivă şi întreprinzătoare, s-a impus în faţa unei adversare care revenea în competiţii după două luni de absenţă, cauzată de o accidentare persistentă la tendonul lui Ahile.
Fostul lider mondial, care acum a ajuns pe locul 41 în ierarhia mondială, este din nou antrenată de tatăl său, Leonard Francois, după doi ani în care a colaborat cu belgianul Wim Fissette.
Chiar dacă s-a impus în minimum de seturi, Gauff a avut mult de furcă pentru a tranșa disputa cu Naomi în favoarea sa. În setul secund, nipona a salvat nu mai puțin de 7 mingi de meci și a dat senzația că poate răsturna balanța. Astfel, cvadrupla câștigătoare de Grand Slamuri (2 Australian Open, 2 US Open) a reușit să anuleze 4 șanse de meci ale adversarei (3 la rând), la 5-1, pentru ca la 5-3să mai slaveze alte 3 mingi care ar fi încheiat partida. În fine, la 5-4, Osaka a mai avut puterea să îi interzică sportivei din SUA victoria, dar în cele din urmă a cedat.
"În timp ce jucam, am realizat un lucru: le-am permis oamenilor să mă considere slabă din punct de vedere mental de prea mult timp, astfel că am uitat cine sunt. Am pierdut azi, dar sunt cu adevărat încrezătoare în ceea ce sunt. Simt că presiunea nu mă mai învinge, eu sunt presiunea. Sunt foarte fericită cu asta", a dezvăluit Osaka la final.
Gauff (18 ani), a şasea favorită la San Jose, va juca în turul următor contra spaniolei Paula Badosa, cap de serie numărul doi.

Maria Sakkari, învinsă la San Jose

Grecoaica Maria Sakkari, principala favorită, a fost învinsă în optimi, de americanca Shelby Rogers, cu 6-1, 6-3. Sportiva elenă juca pentru prima oară la turneul din California și lupta pentru păstrarea locului pe podium în ierarhia WTA. După acest eșec, sunt șanse foarte mari ca Paula Badosa să revină între primele trei jucătoare ale lumii, la capătul acestei săptămâni.
Arina Sabalenka, a patra favorită, a suferit pentru a se califica în sferturile de finală, impunându-se în trei seturi în faţa unei americance venite din calificări, Caroline Dolehide, cu 5-7, 6-1, 7-5. Următoarea adversară pentru sportiva din Belarus va fi rusoaica Daria Kasatkina.
Tabloul sferturilor a fost completat de rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie numărul nouă, victorioasă cu 6-2, 7-5 în faţa americancei Claire Liu.