După ce a inițial a anunțat că nu va juca în semifinalele de la Cincinnati, Osaka s-a răzgânit și a luptat pentru un loc în ultimul act cu Elise Mertens (22 WTA). Jucătoarea niponă s-a impus cu 6-2 în primul set, după ce a reușit 3 break-uri. Osaka și-a pierdut o singură dată serviciul, la 5-2, pentru ca apoi să facă rebreak-ul și să-și adjudece primul set.
Setul al doilea a fost mult mai strâns, fiecare jucătoare reușind câte două break-uri. S-a intrat în super tie-break, acolo unde Osaka a fost mai concentrată. Japoneza s-a impus cu 7-5 și a avansat în prima sa finală din acest an. Pe drumul către ultimul act, Naomi Osaka a mai trecut de Muchova (2-1), Yastremska (2-0) și Kontaveit (2-1).

Azarenka a trecut de Konta în semifinale și se va lupta cu Osaka pentru trofeul de la Cincinnati

Laver Cup
Laver Cup | Europa conduce după primul meci al zilei! Ruud l-a învins pe Opelka în două seturi
Victoria Azarenka a trecut de Johanna Konta (15 WTA) în semifinalele Western & Southern Open, scor 2-1. Konta a reușit singurul break din primul set, la scorul de 3-2, reușind apoi un serviciu excelent. Jucătoarea britanică a câștigat primul set cu 6-4 și părea în controlul partidei. Azarenka și-a revenit în setul secund și a reușit break-ul încă de la primul serviciu al adversarei.
Konta a reușit rebreak-ul, apoi și-a pierdut din nou serviciul. Scenariul s-a repetat și în finalul setului, iar Azarenka a revenit în meci. Setul 3 n-a avut istoric. Azarenka a pierdut un singur game, pe serviciul Johannei Konta, și s-a calificat în finală, unde o va întâlni pe Osaka, mâine (29 august). La turneul de la New York, Azarenka le-a mai învins pe Vekic (2-0), Garcia (2-0), Cornet (2-0) și Jabeur (2-0).
Osaka și Azarenka s-au mai întâlnit de 3 ori de-a lungul timpului. Prima oară s-a întâmplat în 2016, la Australian Open, când jucătoarea din Belarus s-a impus cu 2-0 (6-1, 6-1). Nipona și-a luat revanșa 2 ani mai târziu, la turneul de la Roma, scor 2-0 (6-0, 6-3). Tot Osaka a câștigat și ultima confruntare cu Azarenka, la Roland Garros, scor 2-1 (4-6, 7-5, 6-3).
Laver Cup
Rezumatul primului meci de la Laver Cup 2021: Opelka - Ruud. Europa conduce cu 1-0
Are Serena Williams o urmașă în WTA? "Vom vedea de ce e în stare tânăra Emma Răducanu"