Ostapenko, distrusă în optimile de la Madrid! Din 2021 nu s-a mai întâmplat aşa ceva

Publicat 29/04/2024 la 13:54 GMT+3

Ons Jabeur a distrus-o pe Jelenka Ostapenko, în optimi la Madrid, scor 6-0, 6-4, în ceea ce a reprezentat cel mai aşteptat duel din această fază a competiţiei, faţă în faţă fiind două adversare de top 10 WTA.

Ostapenko

După eliminări încă din primul meci jucat la Doha, Indian Wells, Miami şi Charleston, Ons Jabeur, triplă finalistă de Grand Slam, pare să revină uşor-uşor la forma care o aducea acum doi ani la un pas de locul 1 WTA. A dat primele semne de reviriment la Stuttgart, unde a trecut de Alexandrova, înainte de a ceda la o specialistă pe zgură, Jasmine Paoloni, iar acum, la Madrid, face un turneu foarte bun.
Tunisianca a avut partide grele în primele două tururi jucate la Caja Magica, dar azi, contra lui Ostapenko, a făcut cea mai bună partidă a sa din 2024. Ons a fost în control permanent în disputa cu jucătoarea care nu pierduse set în primele tururi de la Madrid, câştigând primul set după doar 21 de minute, cu 6-0. A fost o primă manşă în care fosta câştigătoare de la Roland Garros a fost depăşită la toate capitolele, Jabeur cedând un singur punct când i-a intrat serviciul întâi.

Jabeur, bagel în disputa cu Ostapenko, de la Madrid

Jabeur a devenit prima jucătoare din ultimii 3 ani care să câştige un set cu 6-0 în faţa unei adversare de top 10 WTA. Doar Sabalenka, care a reuşit un bagel în 2021, contra lui Ash Barty, a mai reuşit o astfel de performanţă.
În setul doi, letona a început la fel de slab, Jabeur făcând break în primul game, dar Ostapenko a reuşit să revină în meci şi chiar a condus cu 4-3. Finalul de manşă i-a aparţinut însă lui Ons, care a închis partida cu un categoric 6-0, 6-4, după doar o oră şi 8 minute de joc.
Cu succesul contra lui Ostapenko, Ons Jabeur a atins al treilea sfert de finală pe zgură în turneele WTA 1000, în ultimii 4 ani. Doar Iga Swiatek, cu 4 prezenţe în ultimele 8, are rezultate mai bune pe zgură la acest nivel. Sabalenka are 3 sferturi pe suprafaţa roşie la Madrid şi Roma în ultimii 4 ani şi poate să o întreacă pe Ons, dacă o va învinge pe Collins, în optimi.
În sferturile de finală, Jabeur îşi aşteaptă adversara din duelul Cori Gauff-Madison Keys, campioana de la US Open 2023 plecând din postura de mare favorită. Ons şi Cori s-au întâlnit de 6 ori până în prezent, scorul confruntărilor directe fiindu-i favorabil numărului 3 WTA, scor 4-2. Cele două au fost faţă în faţă în trei rânduri pe zgură, două victorii mergând spre sportiva de peste ocean (inclusiv un categoric 6-3, 6-1 la Roland Garros, acum doi ani).
În ceea ce o priveşte pe Ostapenko, aceasta va părăsi aproape sigur top 10 WTA începând de lunea viitoare, Kasatkina, Paolini, Haddad Maia şi Collins, sportive clasate în primele 15, fiind în continuare în competiţie şi putând să o depăşească pe jucătoarea baltică.