Ana Bogdan s-a calificat în optimi la Parma! Românca, victorie clară în primul tur cu Laura Pigossi

Publicat 26/09/2022 la 16:17 GMT+3

Ana Bogdan a obținut luni la turneul de la Parma o victorie solidă, cedând doar trei game-uri în fața braziliencei Laura Pigossi.

Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, după ce a învins-o pe brazilianca Laura Pigossi cu 6-1, 6-2. Ana Bogdan (29 ani, 53 WTA), aflată pe cea mai bună poziţie din carieră, a obţinut o victorie clară, după o oră şi 13 minute.
Românca a fost net superioară la serviciu (5 aşi), adversara sa nereuşind să îşi creeze nicio minge de break. Ana Bogdan, a şasea favorită, o învinsese pe Pigossi (28 ani, 108 WTA) şi în primul lor duel, anul acesta, în sferturi la Varşovia, cu 6-1, 6-1, românca jucând ulterior finala, transmite Agerpres.

Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.065 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Reka-Luca Jani (Ungaria) şi Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia). Alte două românce se mai află pe tabloul de simplu la Parma, Irina Begu (a treia favorită) şi Gabriela Lee.
Parma WTA 250, alte meciuri din primul tur (Tennis Club Parma, zgură, primele rezultate):