Patricia Țig, care va reveni săptămâna viitoare în Top 100 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului organizat la Hua Hin, în Thailand, după ce a trecut de chinezoaica Xiaodi You, ocupanta locului 210 WTA, scor 6-1, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 15 minute de joc.
În primul tur, Patricia a trecut de favorita numărul 6, Yafan Wang, scor 6-1, 1-6, 7-6(5). În continuare, sportiva noastră va da peste o nouă adversară aflată printre favorite la Hua Hin, Saisai Zheng, locul 36 WTA, favorita numărul 4. Aceasta din urmă a trecut până acum de Natalija Kostic și Shuo En Liang.

Patricia Țig revine în Top 100 WTA

Zavarovalnica Sava Portorož
Sorana Cîrstea e în sferturi la Portoroz! Românca, revenire frumoasă în meciul cu Martincova
ACUM 7 ORE
Cu un parcurs bun în această săptămână în Thailanda, Țig pătrunde, după trei ani, din nou în rândul celor mai bune 100 de jucătoare din lume. Cel mai sus ea a fost pe locul 83, în aprilie 2017. Ulterior, accidentările au privat-o de rezultatele anticipate, însă în 2019 a revenit în elită. A jucat nu mai puțin de 7 finale ITF, cucerind și singurul titlu din carieră, în WTA. În august 2019, Țig se impunea pe zgură, la Karlsruhe, în finala cu Alison van Uytvanck, scor 3-6, 6-1, 6-2.
În urma acestui succes, Țig va urca în clasamentul live al WTA până pe locul 90, cu 709 puncte, detronând-o de pe această poziție pe Ana Bogdan. Calificarea în sferturi îi aduce Patriciei un cec în valoare de $6.275 și 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Laver Cup se vede pentru încă 10 ani pe Eurosport în toată Europa
ACUM 7 ORE
ATP ia atitudine în scandalul momentului! Decizia luată după pauzele lungi ale lui Tsitsipas