Patricia Țig s-a calificat în semifinale la turneul de la Istanbul! Victorie mare în sferturi

Publicat 11/09/2020 la 23:06 GMT+3

Patricia Țig s-a calificat în semifinale la turneul de categorie Internațional de la Istanbul după ce a eliminat-o pe favorita numărul 2 a tabloului de simplu.

Patricia Țig

Patricia Țig, ocupantă a locului 88 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Istanbul, turneu de categorie Internațional dotat cu premii totale de 275.000 de dolari. Ţig a trecut în sferturi de suedeza Rebecca Peterson (48 WTA, a doua favorită). Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 26 de minute de joc.
Pentru un loc în finală, Țig se va duela cu Tereza Martincova (Cehia, 136 WTA), care a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 106 WTA), scor 6-2, 6-3. Prin calificarea în semifinale, Ţig şi-a asigurat un premiu de 8.401 dolari şi 110 puncte în clasamentul WTA. Anterior, Țig trecuse de Misaki Doi și de Olga Danilovic. După acest rezultat, Patricia urcă 19 locuri în clasamentul WTA și ajunge pe 69.

Patricia Țig, în semifinale la turneul WTA de la Istanbul

Patricia ar trebui să participe și la competiția Premier 5 de la Roma, acolo unde este înscrisă pe tabloul de calificări. Rămâne de văzut dacă va putea face deplasarea în capitala Italiei pentru a concura la Foro Italico. Patricia este programată să joace cu sportiva din Canada, Gabriela Dabrowski, locul 471 WTA.