Pe ce loc a urcat Patricia Țig, după succesul istoric de la Istanbul

Publicat 13/09/2020 la 20:15 GMT+3

Țig a câștigat primul turneu WTA al carierei, la Istanbul, după ce a trecut la capătul unui meci dramatic de Eugenie Bouchard. Românca va urca de luni pe locul 58 WTA și va fi a doua "rachetă" a țării noastre.

Patricia Țig e într-o formă de zile mari

Cu 23 de titluri ITF, Țig a fost, de-a lungul carierei, una dintre cele mai ghinioniste jucătoare. La 26 de ani, însă, sportiva din Caransebeș și-a găsit echilibru și e scutită de accidentări. A născut, dar jocul prestat după ce a devenit mămică e din ce în ce mai încântător.
La Istanbul, sportiva noastră a avut o săptămână de vis, încheiată cu o finală care va rămâne în memoria multor fani. După ce a pierdut categoric primul set al disputei cu Bouchard, scor 2-6 românca a reintrat perfect în meci, adjudecându-și ultimul act după 6-1 și 7-6.
Patricia Țig, a doua româncă în clasamentul WTA după Simona Halep
În turneele sub egida WTA, Țig jucase de-a lungul timpului două finale: la Baku (hard) și București (zgură). Ambele pierdute. Ca atare, succesul din Istanbul e primul al carierei la un asemenea nivel, iar performanța îi va oferi un salt semnificativ în clasament.
Aflată în afara TOP 130 WTA, Țig a avansat, grație performanței din Turcia, până pe locul 58 WTA. Ea a depășit-o pe Irina Begu, devenind a doua româncă din clasament, după marea campioană Simona Halep.
Țig va fi în clasament peste nume importante din tenisul feminin, cum ar fi Venus Williams, Camila Giorgi, Daria Kasatkina, Andrea Petkovic sau Monica Puig.