Pe ce loc ar fi fost Djokovic, cu punctele de la Wimbledon. Sârbul a fost interzis la 2 Grand Slamuri în 2022

Publicat 21/11/2022 la 09:48 GMT+2

Novak Djokovic a terminat un 2022 de tristă amintire pentru el în forță, cucerind trofeul la Turneul Campionilor. Sârbul încheie anul pe 5 ATP, dar ar fi fost pe 2, peste Nadal, dacă se acordau puncte la Wimbledon.

Rezumatul finalei Turneului Campionilod, dintre Ruud și Djokovic. Al 6-lea trofeu pentru Nole

Chiar și fără participările la Australian Open și US Open, acolo unde nu a fost primit din cauza faptului că nu e vaccinat, Novak Djokovic ar fi terminat anul 2022 pe locul 2 ATP, dacă s-ar fi acordat puncte la Wimbledon. Organizatorii de la All England Club au "înghețat" clasamentele din cauza faptului că jucătorii ruși și bieloruși nu au avut voie să participe, din cauza războiului declanșat în Ucraina.
Ca atare, din multe puncte de vedere, sezonul acesta a fost unul de coșmar pentru Nole, lucru admis de marele campion sârb după ce s-a impus aseară, la Turneul Campionilor. "Această pauză (n.r. 7 ani de la ultimul ATP Finals cucerit) face victoria și mai dulce, mai ales că vine în contextul anului acesta. E o mare ușurare și abia aștept pauza acum. Am stat ca pe ace tot anul, să văd unde și dacă pot merge, dar am terminat într-o notă bună", a spus Novak.

Djokovic e inegalabil: pe 2 ATP, cu punctele de la Wimbledon

Chiar și în aceste condiții vitrege, Djokovic a arătat că poate fi printre cei mai buni din lume. Cele 1500 puncte de la Turneul Campionilor (victorii pe linie) l-au adus pe 5 în ierarhia ATP, dar, cu punctele de la Wimbledon, unde s-a impus, ar fi fost pe locul secund, foarte aproape de Carlos Alcaraz.

Mouratoglou anunță supremația lui Djokovic

În drumul spre titlul de la Turneul Campionilor , Djokovic a aflat săptămâna trecută că interdicţia sa de a pătrunde în Australia a fost anulată.
Patrick Mouratoglou a salutat iniţiativa autorităţilor australiene şi crede că această decizie poate schimba definitiv istoria tenisului. Pentru că Nole se vedea privat de posibilitatea de a juca mai mulţi ani la "openul vesel", dar acum are şansa să concureze la turneul care i se potriveşte cel mai bine. În consecinţă, în scurt timp Nole are toate şansele să treacă de cele 22 de Grand Slamuri ale lui Nadal, e convins tehnicianul din Hexagon.
"Vestea mare pentru lumea tenisului e că Novak Djokovic va putea juca la Australian Open 2023. Ca atare, probabil va fi la cel puţin 3 Grand Slamuri anul viitor. Asta schimbă total istoria tenisului, pentru Novak are şansa să devină şi să rămână în istorie cel mai titrat jucător. În ultimii ani - excepţie 2020 - ne-a obişnuit să câştige 2-3 Grand Slamuri pe an. Astfel, dacă va mai juca 3 sau 4 ani, şi va păstra această medie vă imaginaţi unde va ajunge? E de necrezut", a spus Mouratoglou, citat de tennisworldusa.org.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.