Performanța uluitoare a Igăi Swiatek, după victoria cu Emma Răducanu. De 9 ani nu s-a mai întâmplat asta

Publicat 23/04/2022 la 13:31 GMT+3

Iga Swiatek continuă să doboare recorduri în tenisul mondial. Victoria cu Emma Răducanu, din sferturile turneului de la Stuttgart, a însemnat a 21-a victorie la rând pentru poloneză. Mai mult, aceasta a devenit prima sportivă din ultimii 9 ani care are 28 de seturi la rând câștigate.

Swiatek a trecut în minimum de setură de Emma Răducanu, la Stuttgart

Poloneza Iga Swiatek, liderul mondial al tenisului feminin, s-a calificat aseară în semifinalele turneului WTA pe zgură de la Stuttgart (Germania) după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu, 6-4, 6-4, în sferturile de finală ale competiţiei dotate cu premii totale în valoare de 611.210 euro.
Răducanu, 19 ani, locul 12 WTA, deţinătoarea trofeului la US Open, nu o mai întâlnise până acum în circuitul profesionist pe Swiatek, care are 20 de ani. Singurul lor duel anterior avusese loc în 2018, la turneul de la Wimbledon rezervat junioarelor, unde Swiatek a obţinut o victorie facilă, cu 6-0, 6-1, în sferturile de finală, cucerind ulterior trofeul.
Iga a avut din nou o prestație solidă și, pe lângă cea de-a 21-a victorie la rând a mai bifat o bornă: a ajuns la 28 de seturi consecutive câștigate, performanță unică în ultimii 9 ani. De la Serena Williams, care între US Open 2012 și Australian Open 2013 câștigase partide fără a pierde set, nimeni nu a mai mai ajuns la 14 meciuri fără să piardă set.

Ajunsă la 21 de victorii la rând, Iga Swiatek se poate gândi la recordul all-time de succese consecutive, având în vedere cât de dominantă a fost în 2022. Poloneza e la 14 succese distanță de performanța stabilită de Venus Williams în 1999-2000. Atunci, sora mult mai celebrei Serena câștiga 35 de partide consecutive. Serena s-a apropiat în 2013 la doar un succes de recordul all-time, dar victoria de la Wimbledon din finala de la Wimbledon, din acel an, a fost urmată de un eșec.
"Când am jucat foarte rapid și agresiv, am simțit că Emma poate returna foarte bine, a făcut un meci bun. Deși suprafața a fost destul de tricky și era greu pentru oricine să joace în defensivă, s-a descurcat admirabil uneori. Am avut nevoie să evoluez la nivelul meu maxim pentru a-mi putea duce la capăt planul", a spus Swiatek după succesul cu Răducanu, conform WTA Insider.
Iga va juca în semifinale cu rusoaica Liudmila Samsonova (31 WTA), ce a învins-o în sferturi pe germanca Laura Siegemund (231 WTA), cu 7-5, 6-3.
În cealaltă semifinală, spaniola Paula Badosa (3 WTA) o va întâlni pe sportiva din Belarus, Arina Sabalenka (4 WTA), care concurează sub drapel neutru din cauza invadării Ucrainei de către armata rusă. În sferturi, Badosa a dispus de tunisianca Ons Jabeur, locul 10 mondial, cu 7-6 (11/9), 1-6, 6-3, iar Sabalenka a trecut de estoniana Anett Kontaveit (6 WTA), cu 6-4, 3-6, 6-1. Badosa, care va fi de luni N.2 mondial, are un început de sezon foarte bun, cu un titlu la Sydney şi optimi de finală la Openul Australiei în ianuarie şi o semifinală la Indian Wells în martie.