#MeciuriMemorabile. Tecău s-a oprit în sferturile de finală de la Roland Garros! Columbienii au fost prea puternici

Vlad Dumitrescu

Actualizat 08/06/2021 la 14:51 GMT+3

Horia Tecău și Kevin Krawietz au fost eliminați din sferturile de finală de la Roland Garros.

tecau

Horia Tecău a ajuns până în semifinalele probei de dublu de la Roland Garros în 2015, însă de această dată românul s-a oprit în sferturile de finală, fiind la un pas de performanța istorică de acum șase ani.
Tecău și Krawietz au fost eliminați de favoriții numărul doi, columbienii Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.
Meciul a început cu două game-uri echilibrate, pe ambele servicii, însă ambele au fost câștigate de columbieni iar de acolo primul set a curs clar în favoarea lor. Cabal și Farah și-au adjudecat rapid prima parte, cu 6-2, controlând clar meciul.
Cu toate acestea, al doilea set a fost unul mult mai echilibrat, în care ambele echipe și-au făcut serviciul iar tiebreak-ul părea inevitabil. Așa a și fost iar în cele din urmă Tecău și Krawietz au reușit să câștige, restabilind egalitatea.
Tecău și Krawietz au început perfect setul decisiv, cu un break pentru ca apoi să își păstreze serviciul fără probleme. În cele din urmă însă columbienii au făcut rebreak-ul iar chiar la ultima ocazie au câștigat din nou pe serviciul adversarilor pentru a-și adjudeca partida cu 6-2, 6-7, 7-5.