Într-un meci întrerupt de ploaie la începutul setului decisiv, Simona Halep și-a demonstrat apartenența la topul tenisului mondial feminin, învingând-o pentru prima dată pe dubla finalistă și fostul lider mondial Victoria Azarenka. Simona revenea atunci într-o semifinală de Grand Slam: prima a anului, a treia a carierei.
La al patrulea turneu de Grand Slam al anului 2015, Simona Halep obținea una dintre cele mai importante victorii ale carierei în sferturile de finală de la US Open: a învins-o o învingea în trei seturi pe Victoria Azarenka, scor 6-3, 4-6, 6-4 și se califica în premieră în semifinalele competiției de la Flushing Meadows. La acel moment, pentru Simona eta a treia semifinală de Grand Slam a carierei.
Simona Halep, antrenament alături de echipa micilor tenismeni susținuți de Fundația Olimpică Română
ACUM 21 ORE
Azi, de la 20.00, vom avea șansa să revedem sfertul de finală de la US Open 2015 dintre Simona Halep și Victoria Azarenka, în cadrul emisiunii exclusive, Player’s Cut, pe Eurosport 1.

Statistica partidei Halep - Azarenka:

• Ași: 3-0
  • Duble greșeli: 5-6
  • Puncte câștigate cu primul serviciu: 70%-61%
  • Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 29%-31%
  • Cel mai rapid serviciu: 180 km/h vs 170 km/h
  • Puncte de break: 6/19(32%) vs 5/5(100%)
  • Lovituri câștigătoare: 40-38
  • Greșeli neforțate: 19-42
  • Total puncte câștigate: 106-93
  • Distanța totală alergată: 2,80 km vs 2,4 km/h

Ce a spus Simona Halep după acel meci

Este grozav să fiu în semifinale, mă simt bine aici, savurez acest turneu. Mă bucur că am putut s-o înving pe Azarenka. În primul set am fost mai agresivă, am dominat, apoi am făcut un pas înapoi. După pauză mi-am spus că nu am nimic de pierdut, am spus că trebuie să-mi găsesc calea și asa am făcut.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Breaking News: Ion Țiriac a vândut turneul de la Madrid. Anunțul făcut pe siteul oficial