Simona Halep la WTA Stuttgart | Cine e Marketa Vondrousova, adversara din optimi a româncei

Simona Halep la WTA Stuttgart | Românca va debuta azi la turneul de 500 de puncte de la Stuttgart direct în optimile de finală. Campioana noastră va avea o misiune dificilă în meciul cu Marketa Vondrousova.

Marketa Vondrousova

Credit imagine: Getty Images

A treia jucătoare a lumii, Simona Halep, va debuta joi la turneul de la Stuttgart, în faza optimilor de finală, moment care marchează și debutul româncei în sezonul de zgură. Sportiva noastră va avea o misiune dificilă la primul meci din Germania, asta pentru că va întâlni o jucătoare pe care nu a reușit s-o învingă niciodată, chiar dacă a înfruntat-o în două rânduri.
Este vorba despre Marketa Vondrousova, ocupanta locului 20 WTA. Cehoaica a intrat în competiția de la Stuttgart în turul inaugural, acolo unde a întâlnit o compatrioată, pe Marie Bouzkova. Vondrousova nu a avut emoții decât în setul al doilea, care s-a decis la tie-break. Per total, cehoaica a avut parte de un meci de încălzire grozav, la capătul căruia s-a impus, scor 6-1, 7-6 (6).

Simona Halep la WTA Stuttgart | Cine e Marketa Vondrousova, adversara de la debutul româncei în sezonul de zgură

În vârstă de 21 de ani, Marketa Vondrousova ocupă locul 20 WTA, însă cea mai înaltă poziție a ei este locul 14, atinsă pe 1 iulie 2019. Până acum, ea a câștigat din tenis 3,790,234 de dolari. Vondrousova a luat contact cu tenisul la vârsta de 4 ani, fiind ajutată de tatăl său, David Voundrous. Tenismena din Cehia a moștenit de la părinți gena sportivă, iar acest lucru este evident. Mama ei, Jindriska Anderlova, a jucat volei de performanță în prima ligă a Cehiei.
Marketa Vondrousova a fost nevoită să facă sacrificii pentru a reuși să ajungă la nivelul la care a ajuns. Ea a plecat la 15 ani din orașul natal, Sokolov, în Praga, pentru a se putea pregăti pentru cele mai importante turnee. Suprafața de joc pe care o preferă este zgura și este lesne de înțeles de ce. Ea a ajuns până în finala de la Roland Garros în 2019, acolo unde a fost învinsă de Ashleigh Barty. Acesta este cel mai bun rezultat al ei la turneele de Grand Slam.
Vondrousova a mărturisit la începutul carierei că idolul copilăriei sale a fost Roger Federer, al cărui stil de sport a încercat să-l copieze. Marketa Vondrousova are un titlu WTA în carieră (Biel, în 2017) și alte trei finale pierdute, toate în 2019 (Budapesta, Istanbul și Roland Garros). Vondrousova și Halep s-au întâlnit de două ori până acum, cehoaica având de fiecare dată câștig de cauză (2019, Roma: 6-2, 5-7, 3-6 și 2019, Indian Wells: 2-6, 6-3, 2-6).

Traseul virtual al Simonei Halep la turneul de la Stuttgart

Cum s-a descurcat Simona Halep la Stuttgart de-a lungul timpului

Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
picture

Programul transmisiunilor Eurosport Player - 22 aprilie

Credit imagine: Eurosport

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo