Pentru prima dată în istoria de 20 de ani a galei care îi premiază pe cei mai buni sportivi din lume, doi nominalizați au obținut un număr egal de voturi și împart premiul: Lionel Messi și Lewis Hamilton.
Britanicul Lewis Hamilton a votat sportivul anului după ce a câștigat pentru a șasea oară în carieră campionatul mondial de Formula 1 după ce a obținut 11 victorii și 17 podiumuri. În același timp, Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător de fotbal al lumii pentru o șasea oară, stabilind un nou record în ceea ce privește câștigarea Balonului de Aur.
Diriyah Tennis Cup
Stefanos Tsitsipas, out de la Diriyah Cup! Elenul, învins în două seturi de Cameron Norrie
ACUM 4 ORE
Premiul de sportiva anului a fost câștigat de gimnasta Simone Biles. Americanca a devenit anul trecut cea mai medaliată sportivă din istoria campionatului mondial, după ce a obținut a 25-a medalie din carieră. Ea a fost desemnată sportiva anului la Laureus World Sports Awards după ce a mai primit distincția în 2017 și 2019.
Echipa de rugby a Africii de Sud, câștigătoarea Cupa Mondială din Japonia de anul trecut, a fost desemnată Echipa Anului, învingând FC Liverpool, deținătoarea Champions League, și echipa feminină de fotbal a Statelor Unite, câștigătoarea Cupei Mondiale.

Lista câștigătorilor:

• Sportivul anului: Lewis Hamilton și Lionel Messi (pilot F1, Marea Britanie; fotbalist, Argentina)
  • Sportiva anului: Simone Biles (gimnastă, SUA)
  • Echipa anului: Echipa de rugby a Africii de Sud
  • Debutul anului: Egan Bernal (ciclist, Coolumbia)
  • Revenirea anului: Sophia Floersch (pilot, Germania)
  • Sportivul anului cu dizabilitați: Oksana Masters (schi fond, Ucraina)
  • Sportiv anului în sporturi extreme: Chloe Kim (snowboard, SUA)
  • Premiul pentru întreaga carieră: Dirk Nowitzki (baschet, SUA)
Zverev, primele impresii după revenirea pe teren! Germanul îi ia ca exemple pe Nadal și Federer
ACUM 5 ORE
Diriyah Cup | Rezumatul partidei Daniil Medvedev - Alexander Zverev, câștigată de rus în două seturi