Pentru prima dată în istoria de 20 de ani a galei care îi premiază pe cei mai buni sportivi din lume, doi nominalizați au obținut un număr egal de voturi și împart premiul: Lionel Messi și Lewis Hamilton.
Britanicul Lewis Hamilton a votat sportivul anului după ce a câștigat pentru a șasea oară în carieră campionatul mondial de Formula 1 după ce a obținut 11 victorii și 17 podiumuri. În același timp, Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător de fotbal al lumii pentru o șasea oară, stabilind un nou record în ceea ce privește câștigarea Balonului de Aur.
Lewis Hamilton, model pentru Emma Răducanu. Cum a ajutat-o să treacă peste perioada grea
Premiul de sportiva anului a fost câștigat de gimnasta Simone Biles. Americanca a devenit anul trecut cea mai medaliată sportivă din istoria campionatului mondial, după ce a obținut a 25-a medalie din carieră. Ea a fost desemnată sportiva anului la Laureus World Sports Awards după ce a mai primit distincția în 2017 și 2019.
Echipa de rugby a Africii de Sud, câștigătoarea Cupa Mondială din Japonia de anul trecut, a fost desemnată Echipa Anului, învingând FC Liverpool, deținătoarea Champions League, și echipa feminină de fotbal a Statelor Unite, câștigătoarea Cupei Mondiale.

Lista câștigătorilor:

• Sportivul anului: Lewis Hamilton și Lionel Messi (pilot F1, Marea Britanie; fotbalist, Argentina)
  • Sportiva anului: Simone Biles (gimnastă, SUA)
  • Echipa anului: Echipa de rugby a Africii de Sud
  • Debutul anului: Egan Bernal (ciclist, Coolumbia)
  • Revenirea anului: Sophia Floersch (pilot, Germania)
  • Sportivul anului cu dizabilitați: Oksana Masters (schi fond, Ucraina)
  • Sportiv anului în sporturi extreme: Chloe Kim (snowboard, SUA)
  • Premiul pentru întreaga carieră: Dirk Nowitzki (baschet, SUA)
Cupa Davis
Tabloul complet al sferturilor Cupei Davis! Campioana en-titre, Spania, eliminată