Imediat după ce s-a încheiat partida, Sorana s-a dus să își strângă echipamentul, însă sportiva din România era atât de fericită după cucerire trofeului încât nu a mai așteptat și a pus direct mâna pe telefon pentru a împărtăși momentul minunat alături de persoanele cele mai apropiate.

SORANA CÎRSTEA A CÂȘTIGAT TURNEUL DE LA ISTANBUL FĂRĂ SĂ PIARDĂ VREUN SET

Darren Cahill, antrenorul Emmei Răducanu? Ce a spus Simona Halep despre posibila colaborare
ACUM 19 MINUTE
Sorana Cîrstea a făcut un prim set de foarte bună calitate, pierzând un singur game, pe propriul serviciu, și reușind 3 break-uri.
Mertens a început mai bine setul doi, reușind un prim break în game-ul 4 și desprinzându-se apoi la 1-4. De la 2-5, Sorana Cîrstea a preluat inițiativa și a câștigat 4 game-uri la rând (6-5) și ajungând în situația de a servi pentru câștigarea turneului.
Deznodământul a fost însă amânat, Mertens reușind să egaleze cu un nou break și ducând setul la tiebreak. Tiebreak pe care Cîrstea l-a câștigat cu puține emoții, adjudecându-și setul, meciul și turneul.