La o săptămână după eliminarea de la Roland Garros, belgianul David Goffin a fost testat pozitiv cu COVID-19. Iar la primul meci după ce s-a vindecat, jocul său a avut mult de suferit, joi, în fața americanului venit din calificări, Marcos Giron, aflat cu 80 de poziții mai jos în clasamentul ATP. Principalul favorit al turneului de la Antwerp, disponibil în direct și în exclusivitate pe Eurosport Player, a suferit la serviciu, având frecvența primei mingi la doar 48% de-a lungul meciului, a comis multe greșeli neforțate, înregistrând astfel a patra înfrângere consecutivă în circuit.
Americanul în vârstă de 27 de ani a anulat 10 din 13 mingi de break în fața lui Goffin, reușind astfel cea mai mare victorie a carierei sale de până acum, prima în fața unui sportiv din Top 15.
Joi a fost o zi cu deznodământ trist pentru gazde, reusul Karen Khachanov reușind la limită să se impună în fața surprinzătorului Zizou Bergs, 5-7, 6-4, 6-4. După câștigarea primului set, tânărul belgian de 21 de ani, de pe locul 528 ATP, și-a mai procurat o singură minge de break, la 2-2 în setul deicisiv, însă experiența rusului a făcut în cele din urmă diferența pe finalurile de set doi și trei.
Laver Cup
Laver Cup | Europa conduce după primul meci al zilei! Ruud l-a învins pe Opelka în două seturi

Rezultatele de joi, la Antwerp:

• Marcos Giron - David Goffin (#1) 6-3, 7-5
  • Karen Khachanov (#3) - Zizou Bergs 5-7, 6-4, 6-4
  • Lloyd Harris - Taylor Fritz (#7) 7-5, 7-6(3)
  • Milos Raonic (#5) - Cameron Norrie 7-5, 7-6(4)

Sferturile de finală de la Antwerp 2020:

• Marcos Giron - Alex De Minaur (#8)
  • Grigor Dimitrov (#4) - Milos Raonic (#5)
  • Dan Evans - Karen Khachanov (#3)
  • Lloyd Harris - Ugo Humbert
Laver Cup
Rezumatul primului meci de la Laver Cup 2021: Opelka - Ruud. Europa conduce cu 1-0
Are Serena Williams o urmașă în WTA? "Vom vedea de ce e în stare tânăra Emma Răducanu"