Karolina Muchova, campioană la Doha! Primul trofeu foarte important câștigat de cehoaică
La a treia sa finală într-o competiție WTA 1000, Karolina Muchova a reușit în cele din urmă să își adjudece trofeul. Sportiva din Cehia a învins-o pe Victoria Mboko cu scorul de 6-4, 7-5 în ultimul act al turneului de la Doha.
Karolina Muchova - Jaqueline Cristian - Australian Open Rezumat
Sursa video: Eurosport
Karolina Muchova și Victoria Mboko s-au duelat în finala turneului de la Doha, prima competiție WTA 1000 a anului. Sportiva din Cehia a ajuns în această fază a competiției după ce le-a eliminat pe Jaqueline Cristian, Tereza Valentova, Karolina Pliskova, Anna Kalinskaya și Maria Sakkari. De partea cealaltă, canadianca a trecut de Marie Bouzkova, Vera Zvonareva, Mirra Andreeva, Elena Rybakina și Jelena Ostapenko.
Mboko și-a adjudecat primul game la zero, înainte ca următoarele două jocuri să se decidă la avantaje, însă fără ca una dintre finaliste să își procure vreo minge de break. După alte trei game-uri câștigate cu serviciul, Muchova a produs primul break al întâlnirii, ducând scorul la 4-3.
Cehoaica a oferit un game de serviciu fără greșeală înainte să își procure prima minge de set la 5-3. Mboko a salvat respectiva șansă și a redus diferența la o singură lungime, însă nu a mai avut ce face în game-ul cu numărul zece, Muchova adjudecându-și primul act cu 6-4.
Muchova, campioană la Doha
În setul secund s-a mers cu serviciul până la 2-2, moment în care Muchova a avut trei mingi consecutive de break. Mboko a replicat cu nouă puncte câștigate în următoarele zece disputate, astfel ajungând să conducă cu 4-2 și răsturnând situația din set.
Aflarea canadiencei la conducerea actului secund nu a durat mult, iar Muchova a făcut un re-break. Mai apoi, ea și-a ținut serviciul și a egalat la 4. Mai experimentata jucătoare a gestionat mai bine finalul de set și în cele din urmă a câștigat confruntarea cu scorul de 6-4, 7-5.
Astfel, Karolina Muchova a câștigat primul ei turneu WTA 1000, după ce le-a pierdut pe primele două, ambele în fața americancei Coco Gauff, la Cincinnati (2023) și Beijing (2024). În plus, acesta este abia al doilea trofeu adjudecat de Muchova în circuitul WTA, precedentul succes venind în anul 2019, la Seul.
- Grație victoriei, Karolina Muchova a urcat pe poziția a 11-a în ierarhia WTA.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2240.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2231.png)
6
7
4
5
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/07/image-19c5c715-2ca1-4fe3-9eb2-58a69c434231-68-310-310.jpeg)