Rafa Nadal a numit cei mai buni patru jucători din toate timpurile! "Cifrele asta arată"

Pus să numească "Muntele Rushmore" al tenisului, Rafael Nadal s-a nominalizat, trecându-i pe listă și pe Rod Laver, Novak Djokovic și Roger Federer.

Fotbalul: Povestea mea - Bogdan Stelea "Cel mai important moment al carierei? L-am oprit pe Hagi"

Sursa video: Eurosport

În noiembrie 2024, Rafael Nadal punea punct unei cariere ce s-a întins pe 23 de ani și în care a reușit să își treacă în palmares 22 de titluri de Grand Slam, devenind un adevărat rege al zgurii, după ce și-a adjudecat 14 trofee la Roland Garros.
Aflat la "pensie", ibericul a fost pus să construiască "Muntele Rushmore" al tenisului și nu a ezitat să se nominalizeze pe listă, precizând că cifrele îi dau dreptate. Ceilalți trei jucători numiți de Nadal au fost Rod Laver, Novak Djokovic și Roger Federer.
"Poate Rod Laver, Djokovic, Federer și, probabil, eu, ca să fiu sincer (n.r. râde). Sunt destul de modest, dar cifrele asta arată", a declarat Rafael Nadal pentru Complex News.
Rod Laver este o legendă a tenisului, câștigând 200 de titluri, dintre care 72 în Era Open, inclusiv 11 trofee la competițiile de Grand Slam. În plus, australianul este câștigător a cinci Cupe Davis.
Novak Djokovic și Roger Federer au fost rivalii lui Rafael Nadal pentru foarte mulți ani, iar cei trei au înregistrat împreună mai multe rezultate fabuloase:
  • 66 de titluri de Grand Slam.
  • S-au aflat pe primul loc în ierarhia ATP pentru 947 de săptămâni (echivalentul a 18 ani și 11 săptămâni).
  • Unul dintre cei trei a încheiat sezonul pe primul loc aproape în fiecare an între 2004 și 2023, singurele excepții fiind 2016 și 2022.

Opinia lui Toni Nadal cu privire la rezultatele sub așteptări ale lui Rafa la Turneul Campionilor

În mod surprinzător, Rafael Nadal nu a reușit niciodată să își adjudece trofeul la Turneul Campionilor, deși a participat de 11 ori, prima dată în 2006 și ultima oară în 2022. Nadal a fost cel mai aproape de triumf în 2010 și 2013, când a ajuns până în finală. Mai întâi, el a pierdut în fața lui Federer, înainte ca trei ani mai târziu să fie învins de un alt legendar rival, Novak Djokovic.
Toni Nadal, unchiul și fostul antrenor al lui Rafa, a oferit motivul pentru care legendarul jucător nu a reușit niciodată să se impună la Turneul Campionilor. El este de părere că un factor decisiv a fost faptul că suprafața de joc nu a fost niciodată zgura, lucru ce l-a defavorizat pe iberic. În plus, Rafa termina aproape mereu obosit sezoanele, un alt motiv pentru care nu a câștigat Turneul Campionilor.
"Ei bine, mai întâi de toate, motivul pentru care Rafa nu a câștigat niciodată Turneul Campionilor este că finalele nu s-au jucat niciodată pe zgură. În afară de serviciul său, Rafael a jucat mereu bine pe toate suprafețele, dar aproape întotdeauna își termina sezonul epuizat fizic.
La fotbal, de exemplu, după Cupa Mondială din 1990, din Italia, au fost introduse trei reguli noi. Aceasta a dus la o evoluție majoră. Dar în tenis, lucrurile nu se vor schimba niciodată, pentru că antrenorii se interesează doar de cei mai buni jucători. Și preferă să rămână totul la fel: «Nu, nu, dacă rămânem așa, eu sunt numărul unu, tu ești numărul doi, nu schimbăm nimic…»", a declarat Toni Nadal.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Bogdan Stelea și se vede sâmbătă, 15 noiembrie, la ora 17.15, dar și duminică, 16 noiembrie, de la ora 12.30 pe Eurosport 1. Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo