Feliciano Lopez a stabilit un duel extrem de interesant în turul doi la ultimul turneu Masters 1000 al anului, împotriva lui Rafa Nadal, aflat în cursa pentru o dublă pariziană pe care nu au mai reușit-o, în trecut, decât Ilie Năstase și Andre Agassi. Sportivul de 39 de ani din Toledo a etalat un tenis ultra-ofensiv, scos parcă de la naftalină din era anilor '90 și, după o prestație entuziasmantă la serviciu, a trecut cu 7-6(11), 6-1 de sârbul Filip Krajinovic, al 30-lea jucător al lumii.
Colegi în echipa Spaniei câștigătoare de Cupa Davis, cei doi stângaci vor fi protagoniștii unei ciocniri de stiluri de joc ce promite spectacol total, miza fiind un loc în optimile de la Paris Masters.
Un veritabil specialist al jocului pe suprafețe rapide, Feliciano Lopez s-a simțit în elementul său la Paris Bercy și, după un start lent, în care adversarul s-a detașat la 3-0 pe tabelă, a dat întreaga măsură a talentului său: a bombardat terenul advers cu 21 de ași, iar la capătul unui meci de o oră și 25 de minute nu a pierdut nici măcar un punct jucat pe serviciu!
Rolex Paris Masters
Paris Masters: Feliciano Lopez a trecut de Krajinovic și se pregătește pentru un duel cu Rafa Nadal
02/11/2020 LA 13:29
  • 34 de puncte a jucat Lopez cu primul serviciu în fața lui Krajinovic, câștigându-le pe toate!
Primul set a fost o luptă strânsă, în care Krajinovic a avut primul cuvânt, însă nu a rezistat finișului în forță al veteranului din Spania. Sârbul a condus 3-0 în start de meci, a avut minge de meci la retur, la scorul de 5-4 la game-uri, iar mai departe părea desprins decisiv în tie-break, la 5-0. Lopez a recuperat însă excelent, a anulat în total șapte mingi de break și s-a impus după o oră de joc, 13-11 în tie-break. De acolo, spaniolul și-a făcut meciul ușor, dominând autoritar setul doi, pe care și l-a adjudecat în puțin peste 20 de minute, 6-1.
  • În fața lui Nadal, Feliciano Lopez va juca meciul cu numărul 252 în turneele Masters 1000 (116 victorii, 135 înfrângeri).
9-4 este scorul meciurilor directe dintre Nadal și Feliciano Lopez. Ultimele două partide i-au revenit lui Lopez, în 2014 și 2015, pe hard, în seria Masters 1000 (la Shanghai și Cincinnati). Feliciano a mai câștigat în fața lui Nadal un meci pe iarbă (2010), dar și prima confruntare directă, în condiții de joc în sală (Basel 2003). Nadal are o victorie în sală în fața lui Feliciano Lopez, la Madrid.

Lopez își amână retragerea

Feliciano Lopez a reînnodat șirul victoriilor în seria Masters după mai bine de un an. "Feli" mai câștigase un meci pe tabloul principal la un turneu de 1000 de puncte din martie 2019, de la Miami, iar la conferința de presă a vorbit despre planurile sale pentru 2021. "Sunt pregătit să joc din nou un sezon complet. Mă simt excelent pe teren. Cât timp sunt apt din punct de vedere fizic, sunt gata să concurez mai departe", a declarat Lopez la conferința de presă.
Jurnalistul Enrico Maria Riva observa că Feliciano Lopez a debutat în competiția de la Paris în 2003 și se duela cu celebrul Guillermo Coria și cu Mikhail Youzhny. În prezent, tenisul aplaudă explozia târzie în circuit a fratelui mai mic al lui Guillermo, Federico Coria, iar "Căpitanul" tenisului din Rusia a devenit deja antrenorul lui Denis Shapovalov, cel mai tânăr jucător din Top 15 ATP.
Laver Cup
Laver Cup : Top 5. Cele mai frumose mingi din prima zi
ACUM 6 ORE
Lovitura anului: Emma Răducanu este sfătuită să-l ia ca antrenor pe Darren Cahill