Rafa Nadal nu e de acord cu Roger Federer în privința lui Carlos Alcaraz! Sfatul lui Rafa pentru conaționalul său

Rafa Nadal a participat la un turneu caritabil de golf la Madrid, iar la finalul competiției a susținut o conferință de presă în care a vorbit la superlativ despre Carlos Alcaraz. "Matadorul" crede că al său conațional are toate șansele să devină cel mai bun din istorie, dar nu a fost de acord cu sfatul pe care Federer i l-a dat murcianului privind strategia pe termen lung.

Rezumtatul partidei Jannik Sinner - Carlos Alcaraz, din finala US Open 2025

Sursa video: Eurosport

Carlos Alcaraz e jucătorul momentului în tenisul mondial, după ce a cucerit titlul la US Open și a revenit pe primul loc în ierarhia mondială. La doar 22 de ani, ibericul are deja 6 titluri de Grand Slam în palmares și toți experții sunt de acord că poate doborî toate recordurile până la finalul carierei, cu condiția să fie aproximativ la fel de longeviv precum reprezentanții "Big 3": Novak Djokovic, Rafa Nadal și Roger Federer.
După victoria cu Novak Djokovic din semifinalele US Open, Alcaraz a dezvăluit că a primit un sfat prețios de la Roger Federer privind strategia sa pe termen mediu și lung. Concret, "Swiss Maestro" l-a îndemnat pe murcian să nu se gândească de acum că va juca până la 37-38 de ani, ci să-și facă planuri pe maxim 5 ani, după care să conceapă un nou plan, pentru alți 5 ani.

Rafa Nadal l-a contrazis pe Roger Federer privind strategia pe care ar trebui să o adopte Carlos Alcaraz pentru a deveni GOAT

Rafa Nadal nu e de acord cu fostul său rival, spunând că și 5 ani e o perioadă foarte lungă pentru tenis și l-a îndemnat pe Alcaraz să se bucure de moment și să continue să muncească pentru a se perfecționa. "Matadorul" e convins că al său conațional are toate atuurile pentru a deveni cel mai bun jucător din istorie, dar mai e drum lung până acolo.
"Nu văd cinci ani ca pe un termen foarte scurt. Cinci ani este o perioadă lungă, și cu atât mai mult în tenis, unde lucrurile se pot schimba drastic în orice moment.
Evident că poate deveni cel mai bun din istorie. Cariera lui pare să fie pe cale să devină ceva unic. Sper să poată avea o carieră foarte lungă, ceea ce îi trebuie pentru a atinge anumite cifre, și sper ca accidentările să-l ocolească și ca totul să meargă bine pentru el. Are șase titluri de Grand Slam. Este un număr incredibil la vârsta lui și sper să câștige cât mai multe posibil. Îi recomand să se bucure de moment, care este genial, și să continue să muncească pentru a-și atinge obiectivele, a se perfecționa, a se antrena în fiecare zi, cu speranța de a deveni mai bun.
Pentru că, deși ești cel mai bun din lume, există întotdeauna loc de îmbunătățire, iar aceasta este motivația zilnică. Bucură-te zi de zi și apoi vom vedea cum evoluează totul. În viață, obiectivele sunt foarte importante și trebuie să le ai pe termen scurt, mediu și lung.", a spus Nadal în cadrul unei conferințe de presă susținute la Real Club de Golf de La Herrería din San Lorenzo de El Escorial, citat de .
În ceea ce privește comparațiile lui Alcaraz și Sinner cu generația "Big 3", Rafa Nadal a spus că acestea sunt inutile, deoarece fiecare mare jucător marchează în felul său istoria tenisului: "Ei sunt Sinner și Carlos și noi eram noi, asta e tot. În final, fiecare trebuie să-și trăiască propria poveste, fiecare poveste e diferită și nu există niciun motiv să ne comparăm toată ziua (...) Să ne bucurăm de această mare rivalitate și să nu ne mai comparăm. Alcaraz și Sinner au avantajul de a avea în față niște numere marcate, care servesc drept linie de sosire pentru ei".
Carlos Alcaraz a decis să nu joace pentru Spania în meciul de Cupa Davis cu Danemarca de la finalul acestei săptămâni, din barajul pentru calificarea la turneul final de la Bologna. Murcianul este încă în vacanță și va relua antrenamentele la începutul săptămânii viitoare și apoi va merge la San Francisco, unde va participa la Laver Cup, o competiție care va avea loc între 19 și 21 septembrie și care va fi în direct și în exclusivitate pe Eurosport și HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo