După ce a început greoi turneul de la Paris, câștigând în set decisiv în fața veteranului Feliciano Lopez în turul secund, Nadal a avut o evoluție mult mai bună astăzi, contra australianului Jordan Thompson.
"El Matador" și-a adjudecat primul set în numai o jumătate de oră, scor 6-1. Setul secund a fost mult mai echilibrat și australianul chiar a avut o șansă de a împinge meciul în decisiv, dar Nadal a salvat-o și s-a ajuns în tiebreak. Rafa s-a impus fără emoții cu 7-3 și s-a calificat astfel în sferturile de finală ale competiției.
Acolo, Nadal va da peste conaționalul său, Pablo Carenno-Busta, care a trecut tot în 2 seturi de slovacul Norbert Gombos, scor 7-5/6-2.
Nadal: "Trec printr-un proces complicat, dureros, dar am în minte un singur lucru"
22/09/2021 LA 08:58
Aceasta va fi cea de-a 7-a partidă dintre Nadal și Carenno Busta, Rafa câștigând toate celelalte întâlniri directe. Ultima confruntare dintre cei doi a avut loc acum o lună și jumătate, la Turneul de la Roma, Nadal impunându-se categoric cu 6-1/6-1.

Rezulatele de azi de la Mastersul de la Paris

• D.Schwartzman (ARG)-A.Davidovich Fokina (SPA) 6-1/6-1
  • A.De Minaul (AUS)-D.Medveedev (RUS) 7-5/2-6/2-6
  • M.Giron (USA)-M.Raonic (CAN) 6-7(1)/2-6
  • M.Cilic (CRO)-U.Humbert (FRA) 3-6/7-6(4)/3-6
  • P.Carenno-Busta (SPA)-N.Gombos (SVK) 7-5/6-2
  • R.Nadal (SPA)-J.Thoimpson (AUS) 6-1/7-6(3)
  • A.Zverev (GER)-A.Mannarino (FRA) - în desfășurare (2-2 în primul set)
  • S.Wawrinka (SUI)-A.Rublev (RUS) - ora 21:30, în direct pe Eurosport 2
Cât câștigă în prezent Emma Răducanu din contractele cu Nike și Wilson și ce oferte are pe masă
20/09/2021 LA 08:24
Detalii de ultimă oră privind starea de sănătate a lui Rafael Nadal! Când vrea să revină pe teren
18/09/2021 LA 06:39