Roland Garros LIVE-BLOG: Daniil Medvedev joacă în direct pe Eurosport 1! Azi debutează Halep

Actualizat 24/05/2022 la 12:28 GMT+3

Simona Halep debutează marți la Roland Garros! Alte 3 românce joacă azi: Irina Begu, Mihaela Buzărnescu și Irina Bara.

Daniil Medvedev | Tennis French Open 2022 | ESP Player Feature

O nouă zi la Roland Garros. Simona Halep debutează azi la Paris

Începe ziua cu numărul 3 la Roland Garros. Pe Arena Philippe Chatrier joacă în primul meci Daniil Medvedev împotriva lui Bagnis, în direct pe Eurosport 1. Pe Eurosport 2, Karolina Pliskova încearcă să treacă de Andrianjafitrimo.
UPDATE | Novak Djokovic a închis partida din turul 1 cu un bagel, 6-0. Meciul cu Nishioka a durat aproape 2 ore și s-a terminat la miezul nopții în România.
UPDATE | Novak Djokovic se îndreaptă cu pași mari spre turul 2 la Roland Garros, chiar dacă Yoshihito Nishioka se străduie să facă față acestui joc. Nole are 2-0 la seturi, după ce s-a impus în actul secund cu 6-1.
UPDATE | Meciul dintre Irina Begu și Jasmine Paolini a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 1-1 la seturi și 1-0 pentru reprezentanta României. Irina avea și minge de break pentru 2-0. Organizatorii au anunțat că partida nu se va mai relua în această seară, astfel că va continua marți. Se mai joacă doar pe Philippe Chatrier, meciul dintre Djokovic și Nishioka. Nole are 1-0 la seturi (6-3).
UPDATE | Irina Begu a avut un set doi convingător, pe care l-a câștigat cu 6-1. A intrat astfel cu încredere într-o manșă decisivă.
UPDATE | Irina Begu a pierdut primul set cu Jasmine Paolini cu 6-4, după 43 de minute, deși a avut 4-2. Reprezentanta României a servit 3 ași în primul set.
UPDATE | Suprizele se țin în lanț în turneul femininin la Roland Garros. Încă o jucătoare din Top 10 pleacă acasă. Este vorba despre Anett Kontaveit (nr. 5 WTA), care a fost învinsă de Ajla Tomljanovic în două seturi, cu 7-6, 7-5.
UPDATE | Emma Răducanu s-a calificat în turul 2 la Roland Garros, după un start mai greu cu Linda Noskova, locul 184 WTA. Campioana de la US Open a trecut mai departe după un meci de trei seturi, cu 6-7, 7-5, 6-1.
UPDATE / Argentianul Pedro Cachin a câștigat în trei seturti partida cu slovacul Norbert Gombos, cu 6-1, 3-6, 6-2, 6-3. Acest meci ne-a interesat pentru că s-a jucat înainte ca Irina Begu să intre în teren. În jur de ora 21:25, meciul româncei cu Jasmine Paolini ar trebui să înceapă.
UPDATE / Campion în 2015 la Roland Garros, Stanislas Wawrinka a cedat încă din primul tur la ediția din acest an. Elvețianul a pierdut în fața lui Corentin Moutet cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (2), 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 54 de minute de joc. Francezul se va duela în continuare cu Rafael Nadal, care a trecut de Jordan Thompson în primul tur în minimum de seturi, 6-2, 6-2, 6-2. Spaniolul a obținut victoria cu numărul 300 la Roland Garros.
UPDATE / Favorit numărul 10, Cameron Norrie s-a calificat fără emoții în turul 2 la Roland Garros după ce l-a învins pe francezul Manuel Guinard, cu scorul de 7-5, 6-2, 6-0, după două ore și 19 minute de joc. Britanicul se va duela cu australianul Jason Kubler în turul secund.
UPDATE / Favorit numărul 13 la Roland Garros, Taylor Fritz a obținut o victorie mare în primul tur în fața argentinianului Santiago Fa Rodriguez Taverna, învingându-l pe acesta în 5 seturi cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-3, 4-6, 6-4, după trei ore și 36 de minute de joc. Absent la Madrid și Roma, Fritz îl va întâlni în turul 2 pe jucătorul venit din calificări, Bernabe Zapata Miralles.

Ana Bogdan, OUT în primul tur la Roland Garros

Ana Bogdan, a 93-a jucătoare a lumii, a fost eliminată încă din turul 1 la Roland Garros, de către favorita numărul 15, Victoria Azarenka, cu scorul de 7-6 (7), (1) 6-7, 2-6 la capătul unui meci care a durat trei ore de joc, fiind de asemenea întrerupt de ploaie.
Cel mai bun rezultat al Vicăi Azarenka la Roland Garros a fost atins în 2013, atunci când bielorusa a ajuns până în semifinale. Tot azi va debuta la Roland Garros și Irina Begu, care o va întâlni, în direct pe Eurosport 2, pe italianca Jasmine Paolini.

Barbora Krejcikova, eliminată de la Roland Garros

Barbora Krejcikova, numărul doi mondial şi câştigătoarea de la Roland Garros 2021, a pierdut în primul tur la Paris. Cehoaica nu îşi va putea apăra titlul, pierzând contra locului 97 WTA, scor 6-1, 2-6, 3-6.
Krejcikova nu a venit cu mari aşteptări în capitala Franţei, în contextul în care o accidentare a împiedicat-o să mai joace din februarie până în prezent, dar era de aşteptat să treacă peste o jucătoare cu o experienţă limitată la acest nivel.
UPDATE / Ana Bogdan a intrat în setul decisiv al disputei cu Vika Azarenka. După ce s-a impus în tie-breakul primului set contra sportivei din Belarus, jucătoarea noastră a cedat tot în tie-break manşa secundă. Românca a revenit de la 1-3 în setul doi şi a servit la 6-5 pentru meci, dar fostul număr unu mondial a făcut breakul şi a împins partida în tie-break, unde nu i-a dat multe şanse sportivei noastre.
De notat că, la capătul primului set, Azarenka a avut ceva probleme în a-şi gestiona nervii şi emoţiile. Asta în contextul în care a condus cu 5-2, dar a fost întoarsă de Ana Bogdan.

Azarenka, comportament bizar după ce Ana Bogdan a întors-o de la 2-5 în setul 1. Imagini incredibile

UPDATE / Favoritul numărul 17 de pe tabloul masculin, americanul Reilly Opelka, a fost eliminat încă din primul tur la Roland Garros. Opelka a fost învins în minimum de seturi de sârbul Filip Krajinovic, cu scorul de 7-6 (7-5), 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 52 de minute de joc. Krajinovic se va duela în continuare cu învingătorul meciului dintre Gojo și Giannessi.
UPDATE / Naomi Osaka a fost eliminată încă din primul tur la Roland Garros, după ce a fost eliminată de către favorita numărul 27, Amanda Anisimova, cu scorul de 7-5, 6-4, după o oră și 32 de minute de joc. Cel mai bun rezultat al niponei pe zgura din Paris a fost turul 3, atins în 2016, 2018 și 2019.
UPDATE / Petra Kvitova, favorita numărul 32 de pe tabloul de simplu feminin, a trecut în primul tur la Roland Garros de sportiva din Ungaria, Anna Bondar, cu scorul de 7-6 (7-0), 6-1, după o oră și 23 de minute de joc. Cehoaica, semifinalistă la Paris în 2012 și 2020, se va duela în turul 2 cu australianca Daria Saville, fostă Gavrilova.

Viktoria Azarenka - Ana Bogdan (ora 12:00, Terenul 14)

Azarenka a avut probleme de sănătate în ultimul timp. S-a retras de la Doha, accidentată la șold, apoi de la Miami. A ajuns apoi în turul 3, de fiecare dată, în turneele de la Madrid și Roma. La Roland garros, cel mai bun rezultat al Vikăi datează din 2013, când a atins semifinalele. Fostul număr 1 mondial le-a învins atunci, între altele, pe Svetlana Kuznetsova, Clara Tauson și Madison Keys.
Ana Bogdan a câștigat un singur meci în acest sezon, pe tabloul unui turneu important, victorie la Ana Konjuh la Istanbul. Ea rămâne în continuare în top 100 , după ce s-a impus în challengerul de la Andrezieux-Boutheon (indoor hard, 60.000) și o semifinală la 125.000 la Paris, pe zgură.
Anul trecut a atins turul 3, cel mai bun rezultat al său la un turneu major. Nu s-a întâlnit niciodată până acum cu Azarenka, belorusa dublă învingătoare la Australian Open.

Irina conduce cu 2-1 la directele cu italianca

Irina Begu-Jasmine Paolini (terenul 5, meciul 4)
Românca a învins-o pe Jasmine Paolini în două rânduri, odată în 2019 și anul acesta, la Melbourne. Micuța italiancă de doar 1,60 metri a câștigat și ea o întâlnire în 2019, la Palermo.
Irina Begu e într-o formă foarte bună
Paolini (26 de ani) e la a patra participare la Paris și nu a reușit niciodată mai mult de turul 2. Anul acesta, în turneul de la Indian Wells, a reușit prima sa victorie la o jucătoare de top 10. A trecut de Aryna Sabalenka în turul 3.
Irina Begu (31 de ani) bifează a 11-a participare la Roland Garros. A ajuns în turul 4 în 2016.

Toți ochii pe campioni

Iga Swiatek, liderul mondial în ierarhia feminină, Barbora Krejcikova, campioana din 2021 de la Roland Garros, Rafael Nadal, regele zgurii, și Novak Djokovic, numărul 1 ATP, vor juca toți pe terenul Philippe-Chatrier, luni, în ziua a doua de la Paris.
Poloneza Swiatek deschide seria vedetelor de 24 de karate. Campioana din 2020 este considerată principala favorită la câștigarea turneului în acest an. Va juca împotriva ucrainencei Lesia Tsurenko, venită din calificări. După ce le-a văzut pe Ons Jabeur și Garbine Muguruza ieșind din primul tur, Swiatek nu va trata, probabil, adversara de sus. Mai ales că vrea să-și extindă seria de victorii la 29 consecutive.
Va urma apoi campioana Barbora Krejcikova care o va întâlni pe reprezentanta gazdelor, Diane Parry. Numărul 96 WTA, Diane a bifat acum trei ani prima și singura ei victorie la Roland Garros. De atunci, în ciuda prezențelor an de an, a cedat în primul tur. Fostă numărul 1 în lume, la junioare, Parry ar putea fiecare ”allez” din partea fanilor în încercarea de a-i pune piedică câștigătoarei din 2021. Barbora vine după o accidentare la mână care a ținut-o departe de teren din luna februarie. Câștigătoarea o va înfrunta pe columbianca Camila Osorio în turul 2.

Cum va reacționa piciorul stâng al lui Nadal la Roland Garros?

Rafael Nadal, de 13 ori campion la Roland Garros, îl va înfrunta în primul tur pe australianul Jordan Thompson. Este o perioadă dificilă pentru capul de serie numărul 5, care s-a recuperat după o accidentare la coaste tocmai înainte de a începe sezonul pe zgură, dar a suferit o altă lovitură după apariția bolii sale cronice, sindromul Mueller-Weiss, la piciorul stâng, în turneul de la Roma.
Nadal a arătat însă, de-a lungul anilor, că nu poate fi exclus de pe lista favoriților la Paris.
Rafael Nadal

Djokovic: "Pot să-mi apăr trofeul de la Roland Garros"

În sesiunea de seară, sub lumina reflectoarelor se va afla campionul en-titre și în același timp numărul 1 mondial. Novak Djokovic îl va înfrunta pe stângaciul japonez Yoshihito Nishioka.
Sârbuk vine la Paris după victoria la Roma. Jocul lui Nole a impresionat cu adevărat, el reușind să câștige mastersul din capitala Italiei fără să piardă set. Și a avut adversari tari pe traseu,, precum Casper Ruud și Stefanos Tsitsipas.
”Cred în propriile mele forțe de a ajunge departe în turneu și de a lupta pentru unul dintre cele mai importante trofee din lumea tenisului. Sigur că am de apărat trofeul, și cred că o pot face. A retrăi momentele de anul trecut îmi face și acum pielea de găină”, a declarat Novak Djokovic.
Nu numai partidele de pe Philippe-Chatrier reprezintă interes. Mai sunt partide de mare atractivitate și pe celelalte terenuri.
Unul dintre ele, întâlnirea dintre Naomi Osaka, de patru ori câștigătoare de Grand Slam, care o înfruntă pe Amanda Anisimova în primul meci pe Suzanne-Lenglen.
Ultima dată când cele două s-au întâlnit, la Australian Open anul acesta, Osaka era capul de serie, iar Anisimova autsiderul. Acum rolurile s-au inversat. Anisimova, care a ajuns în sferturile de finală la Madrid și Roma, va căuta să repete victoria împotriva fostului număr 1 mondial, care s-a luptat cu o accidentare la călcâiul lui Achile, în ultimele săptămâni.
Osaka nu va fi singura campioană de Grand Slam care caută un succes în primul tur în meciurile de luni. I se adaugă Emma Raducanu, Bianca Andreescu si Stan Wawrinka.

Emma Răducanu, față în față cu campioana de la junioare la Roland Garros

Campioana în exercițiu de la US Open, Emma Răducanu va juca primul ei meci de pe tabloul principal la Roland-Garros, pe terenul Simonne-Mathieu, împotriva unei jucătoare din Cehia venită din calificări: Linda Noskova. Va fi prima întâlnire dintre Răducanu, în vârstă de 19 ani, și Noskova, care este campioana de juniori de la Paris.
Noskova (17 ani) este cea mai tânără cehă care a participat la un turneu major de la Nicole Vaidisova la US Open în 2006 și cea mai tânără femeie care s-a calificat la Roland-Garros de la Michelle Larcher de Brito, în vârstă de 16 ani, în 2009.
Emma Raducanu

Rivalii s-au antrenat pe terenurile de la Roland Garros

Azi parteneri de sparring pe terenul de antrenament, mîine adversari pe tabloul principal. Cum și cu cine s-au antrenat jucătorii la Roland Garros?
Liderul mondial Novak Djokovic s-a antrenat cu noua minune a tenisului, spaniolul Carlos Alcaraz. Cei doi sunt pe aceeași parte a tabloului și s-ar putea întâlni abia în semifinale. Alcaraz l-a învins pe sârb, la începutul acestei luni, în semifinalele turneului de la Madrid.
La feminin, campioana Barbora Krejcikova a făcut schimb de mingi cu grecoaica Maria Sakkari. Cele două s-au întâlnit în semifinale anul trecut, iar cehoaica a salvat o minge de meci în drumul ei spre victoria finală.
Adversari în turul 4, anul trecut, pe zgura pariziană, Sebastian Korda și Rafael Nadal s-au antrenat împreună timp de 90 de minute, pe terenul Philippe-Chatrier, înainte de debutul Roland Garros.
Alte nume care au împărțit terenurile la sesiunile de antrenamente premergătoare turneului: Alize Cornet cu Paula Badosa, Alexander Zverev cu Andrey Rublev, Coco Gauff cu finalist de la US Open 2021, Leylah Fernandez.