Revenirea anului în tenis! Reacție memorabilă după o victorie incredibilă de la 0-5, 30-40 în decisiv

Maria Olteanu

Actualizat 23/05/2024 la 19:37 GMT+3

Peyton Stearns a reușit un rezultat absolut fabulos în această seară, la turneul de 250 de puncte de la Rabat, după ce a revenit incredibil în decisiv, de la 0-5 și 30-40, salvând ulterior nu mai puțin de 4 mingi de meci, pentru o calificare în semifinalele competiției.

Peyton Stearns

Turneul de 250 de puncte de la Rabat (Maroc), competiție la care primise un wild-card și Simona Halep, la care a renunțat pe ultima sută de metri, după accidentarea de la Trophee Clarins, a ajuns în faza sferturilor de finală.
Joi seara a avut însă loc un meci maraton, de aproape trei ore, care a decis a doua jucătoare calificată în careul de ași, după Viktoriya Tomova.
Partida Peyton Stearns (22 de ani, 81 WTA) - Lucia Bronzetti (25 de ani, 48 WTA) a avut o desfășurare rară de scor și un final absolut dramatic.

Americanca a câștigat primul set cu 6-4, dar Bronzetti a revenit în partidă și a împins confruntarea în set decisiv, după ce și-a adjudecat manșa secundă tot cu 6-4.
În decisiv, meciul a devenit incredibil. Lucia Bronzetti, favorita întâlnirii, a început ca din tun și părea că nimeni și nimic nu o mai poate întoarce din drumul spre calificarea în semifinale.
Peyton Stearns a fost condusă cu 0-5 și 30-40, iar Bronzetti a servit pentru prima minge de meci, pe care nu a fructificat-o însă. De atunci, totul a mers în favoarea americancei. Aceasta a mai salvat în game-urile următoare alte trei mingi de meci și până la urmă a câștigat setul cu 7-5, semnând o revenire incredibilă, care va rămâne în istoria competiției de la Rabat.
"Când eram condusă cu 0-5, mi-am spus că am pierdut deja, așa că orice punct în plus era doar un antrenament", a fost replica absolut savuroasă a americancei la finalul meciului câștigat.
Nu rata niciun moment din acțiunea care va fi transmisă pe Max, noua noastră casă de streaming, acolo unde poți vedea fiecare meci de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.