Roger Federer, unul dintre cei mai admirați sportivi din istorie, și-a ținut fanii cu sufletul la gură în sferturile de finală de la Australian Open 2020, atunci când marele campion elvețian a slavat nu mai puțin de șapte mingi de meci în duelul disputat în compania americanului Tennys Sandgren. Partida din sferturi a fost un carusel care a circulat rapid de la agonie la extaz.
Până la urmă, Federer a obținut calificarea în penultimul act la primul turneu de Grand Slam din 2020 după o bătălie ca în arenele cu gladiatori, după cinci seturi și trei ore și jumătate de joc intens, scor 6-3, 2-6, 2-6, 7-6(8), 6-3. După câștigarea lejeră a setului inaugural, nimeni nu anunța thriller-ul pe care cei doi tenismeni aveau să-l ofere spectatorilor prezenți pe Rod Laver Arena.
Laver Cup
Cine câștigă a patra ediție a Laver Cup. Pariul lui Roger Federer înaintea evenimentului din Chicago
22/09/2021 LA 15:09

Roger Federer, lecții de supraviețuire în direct de la Australian Open 2020

După primul set, totul a luat o întorsătură neașteptată în sferturile de finală de la Melbourne. Tennys Sandgren și-a luat în serios prenumele și a început să producă lovituri ireale, câștigând raliuri fantastice în fața unui Roger Federer care luat piciorul de pe accelerație după primul set câștigat destul de ușor.
Sandgren și-a adjudecat următoarele două seturi fără să aibă vreo emoție, iar confruntarea căpăta noi dimensiuni pentru mentalul lui Roger Federer. Elvețianul a refuzat în setul al patrulea să se lase bătut, în ciuda faptului că Sandgren nu renunțase la agresivitatea pe care a etalat-o încă de la începutul manșei secunde.

Revenirea fantastică a lui Federer și dezamăgirea profundă a lui Sandgren

Americanul a continuat să joace mai bine și a ajuns în poziția de a avea trei mingi de meci la scorul de 5-4 în favoarea sa. Federer s-a încăpățânat să nu plece acasă încă din sferturile de finală și a anulat toate șansele adversarului lui de a se impune. Au mai urmat însă alte patru mingi de meci (!), trei dintre acestea consecutive (n.r. de la 6-3 în tiebreak). În mod de-a dreptul incredibil, Federer a supraviețuit și de această dată, meciul în set cinci, spre deliciul absolut al spectatorilor prezenți în tribune.
Vizibil afectat de ratarea celor șapte mingi de meci, Tennys Sandgren nu a mai putut să mențină ritmul, nu a mai putut să fie la fel de agresiv, în timp ce Federer a folosit experiența celor mulți ani petrecuți în circuit, având în gând zicala populară: ce nu te omoară, te face mai puternic, punând-o în practică până la final, când s-a auzit vocea arbitrului de scaun: Game, set and match, Mister Federer.
Setul cinci a fost în continuare echilibrat, cu mai multe șanse la retur pentru Federer. Diferența în setul decisiv a fost făcută de un singur break în dreptul elvețianului, la scorul de 3-2 în favoarea lui. Marele campion din Țara Cantoanelor a reușit să obțină calificarea în semifinalele Australian Open când nimeni nu mai spera în revenriea lui, însă FedEx a demonstrat încă o dată la ediția din 2020 că poate produce magie pe terenul de tenis. Roller coaster-ul emoțional de pe Rod Laver Arena s-a întins pe durata a trei ore și 31 de minute de joc nebun.

Ce a spus Roger Federer după meciul nebun disputat în compania lui Tennys Sandgren

Forma slabă a elvețianului din seturile 2 și 3 a putut fi explicată prin existența crampelor care i-au dat mari bătăi de cap. Totuși, Roger Federer nu a abandonat niciodată în carieră într-un meci și nu a avut de gând să înceapă la Australian Open 2020, fapt pentru care a explicat la final de partidă de ce a ales să rămână pe teren și să lupte în fața unui adversar care parcă zburda pe teren.

#ReveniriDeLegendă | Roger Federer – Tennys Sandgren, Australian Open 2020, 7 mingi de meci salvate

"Am avut crampe musculare în zona inghinală. Vă spun sincer, nu am vrut să mă retrag pentru a-l lăsa să mă învingă cu stil, era urât să îi răpesc această bucurie cu o retragere. Repet, e incredibil ce s-a întâmplat, nu am crezut că mai pot câștiga. Am vrut să revin și să văd ce se întâmplă, m-am gândit că poate mă voi simți mai bine, m-am gândit inclusiv și la faptul că el ar putea avea probleme medicale.
Oricum, vă spun că nu e comod să trebuiască să joci contra unui adversar care e accidentat. Am pus în balanță, am considerat că accidentarea nu e suficient de gravă și am decis să risc. Am fost foarte norocos. Când te confrunți cu atât de multe mingi de meci, nu mai ai controlul. Nu se întâmplă de obicei să revii în astfel de situații. Tennys a jucat excepțional, dar eu am crezut în miracole. Poate că nu meritam să înving, dar sunt foarte fericit că am făcut-o", a explicat Federer.
După meciul fabulous din ferturile de finală, pentru Roger Federer a urmat duelul din semifinale cu cel care avea să câștige în final trofeul mult râvnit, Novak Djokovic. Federer a jucat foarte bine în debutul semifinalei de la Australian Open 2020, dar actualul lider mondial din ATP a revenit fabulos și s-a impus până la urmă în trei seturi, scor 7-6 (1), 6-4, 6-0, la capătul unui meci de două ore și 18 minute de joc.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.

Australian Open 2021 - Acțiunea de la Melbourne revine pe Eurosport

Nadal: "Trec printr-un proces complicat, dureros, dar am în minte un singur lucru"
22/09/2021 LA 08:58
Roger Federer, nerăbdător să revină în competiții! Ce spune despre parcursul lui Djokovic din 2021
20/09/2021 LA 14:17