RG19: Barty, noua campioană de la Paris. Thiem, pentru a doua oară în finală

Eurosport
DeEurosport

Publicat 08/06/2019 la 19:47 GMT+3

Ziua a 14-a de la Roland-Garros a propus finala feminină, dar și deznodământul din a doua semifinală de pe tabloul masculin.

Second-placed Czech Republic's Marketa Vondrousova (2nd L) and winner Australia's Ashleigh Barty (2nd R) pose with their trophies and with President of the French Tennis Federation (FFT) Bernard Giudicelli (L) and former tennis player Chris Evert (R) of t

În ordine cronologică firul evenimentelor. Mai întâi, în jurul prânzului Novak Djokovic și Dominic Thiem și-au reluat super duelul din semifinale întrerupt vineri de ploaie. Thiem conducea cu 4-1 în setul 3, dar sârbul a reușit să revină formidabil și să egaleze situația la 4-4. S-a mers cap la cap, dar Thiem a făcut break-ul pe serviciul lui Djokovic, reușind să-și adjudece setul cu 7-5 la a patra încercare.
Suspansul a continuat în al patrulea act, unul care s-au realizat nu mai puțin de cinci break-uri. Djokovic a avut 4-2, dar austriacul a revenit pe tabelă și a dus în prelungiri setul. Din punct de vedere psihologic, Novak a stat mult mai bine, impunându-se cu 7-5 și ducând confruntarea în set decisiv.
Thiem a început din nou formidabil și a avut 4-1, moment în care ploaia și-a făcut din nou apariția. Nu a durat mult, iar jucătorii au revenit după aproape o oră. Ca după orice întrerupe, Djokovic a revenit cu forțe proaspete, salvând o minge de meci la 4-5. A egalat scorul, dar a pierdut confruntarea tot pe propriul serviciu. Thiem s-a impus la final în cinci seturi cu scorul de 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5 după un maraton de patru ore și 19 minute. Astfel, austriacul va juca pentru al doilea an la rând finala de la Roland-Garros, tot împotriva aceluiași adversar, Rafael Nadal.
La finala feminină vremea nu a întrerupt meciul. Jocul s-a desfășurat fără probleme între două adversare prezente în premieră în ultimul act al unui turneu de Mare Șlem: Ashleigh Barty și Marketa Vondrousova. Sportiva de la Antipozi a început ca din tun partida și a condus cu 4-0, moment în care Vondrousova a realizat primul break. De altfel, a fost și singurul ei game câștigat în primul set, unul adjudecat de Barty cu 6-1.
Actul secund a debutat din nou cu Barty făcând break-ul. Micuța sportivă din Australia și-a făcut cu brio serviciul, în timp ce Vondrousova a mai ridicat puțin nivelul de joc, dar a părut destul de timorată la prima ei finală majoră. Barty a câștigat clar finala cu 6-1, 6-3 după o oră și 12 minute, reușind la 23 de ani să bifeze primul turneu de Mare Șlem din carieră. De asemenea, Barty va urca de luni pe poziția a doua WTA și se va afla pe prima poziție în cursa pentru turneul campioanelor din Shenzhen.
A 15-a și ultima zi de la Roland-Garros va propune finala masculină dintre Rafael Nadal și Dominic Thiem, duelul putând fi urmărit în direct pe Eurosport 1 & 1HD de la ora 16:00.