Campioana en-titre a turneului feminin, Simona Halep, a început similar cu meciul său din turul 1 din urmă cu un an. A avut în față o adversară motivată și a pierdut un set. De data asta a fost cel de-al doilea al confruntării cu australianca Alja Tomljanovic, care după ce a pierdut cu 2-6 primul act, i-a administrat româncei cu 6-3 în al doilea. Halep a avut însă experiența și calmul încât să gestioneze mai bine decisivul, iar după ce a făcut break încă din primul game, s-a desprins la 5-0, câștigând în final cu 6-1.
Alături de Halep, în turul secund au acces și Irina Begu și Sorana Cîrstea. Cea din urmă a deschis aventura românilor la Paris încă de luni, când a reușit o victorie importantă în fața Kajei Juvan. Tânăra slovenă a înlocuit-o pe tablou pe Petra Kvitova – retrasă în ultima clipă din cauza unei accidentări – dar s-a dovedit a fi o nucă tare de spart pentru Cîrstea. După două seturi strânse care au fost împărțite de cele două, românca a revenit excelent în setul decisiv, câștigând cu 7-5 după ce a fost condusă cu 3-5.
Irina Begu a avut cel mai ușor meci dintre cele ale româncelor de la Roland-Garros. Ea a avut-o în față pe chinezoaica Lin Zhu. Meciul nu a avut istoric, Begu calificându-se fără probleme mai departe, 6-1, 6-1. Din păcate doi alți sportivi români au părăsit competiția din primul tur. Mihaela Buzărnescu a cedat cu un dublu 6-4 în fața Ekaterinei Alexandrova, în timp ce Marius Copil a fost învins în patru seturi de Benoit Paire. Singurul reprezentant al României pe tabloul principal masculin a egalat la 1-1 după pierderea primului set, dar a cedat ușor următoarele două acte.
Australian Open
Novak Djokovic, învins în afara terenului! Guvernul australian salută victoria
ACUM 20 MINUTE
Tabloul feminin a consemnat numeroase alte victorii pentru favoritele principale, dar și câteva surprize de proporții. Cea mai mare dintre ele este probabil reprezentată de înfrângerea lui Angelique Kerber, 4-6, 2-6 în fața tinerei Anastasia Potapova, chiar în prima serie de meciuri a turneului. Caroline Wozniacki părea să fi început turneul grozav după ce a câștigat primul set cu 6-0 în fața Veronikăi Kudermetova, dar rusoaica a revenit excelent pentru a produce o nouă surpriză mare – eliminarea danezei.
Alte jucătoare cap de serie care au căzut în competiția feminină au fost Aliaksandra Sasnovich, Julia Goerges și Anett Kontaveit, acestea alăturându-se lui Buzărnescu, cap de serie 30. Victoria Azarenka s-a impus în fața Jelenei Ostapenko, campioana din 2017 fiind astfel eliminată din primul tur pentru a doua oară la rând. Un început greoi au avut Garbine Muguruza și Bianca Andreescu, ambele reușind calificarea în turul secund după cedarea primului set. Andreescu și-a jucat setul decisiv luni, după ce meciul ei cu Marie Bouzkova începuse duminică.
Serena Williams s-a calificat în turul secund după ce a pierdut alarmant primul set, americanca revenind însă fără probleme în fața Vitaliei Diatchenko.Numărul 1 mondial, Naomi Osaka, a avut un start la fel de dezastruos, cedând primul set la 0 în fața Annei Karolina Schmiedlova și fiind extrem de aproape de a fi învinsă în setul secund. Japoneza a câștigat însă la tie-break, setul decisiv revenindu-i, 6-1. Au existat și favorite care au trecut în turul secund fără mari emoții. Printre acestea au fost Maria Sakkari, Madison Keys, Ashleigh Barty, Aryna Sabalenka, Sloane Stephens, Elina Svitolina, Anastasija Sevastova, Kiki Bertens sau Karolina Pliskova.
Turneul masculin a început – spre deosebire de cel feminin – fără mari surprize. Dintre primii opt capi de serie, cinci au trecut în faza următoare fără să cedeze vreun set. Novak Djokovic și-a început turneul cu o victorie 3-0 în fața lui Hubert Hurkacz, în timp ce Dominic Thiem s-a impus cu 3-1 în fața lui Tommy Paul. Stefanos Tsitsipas și Kei Nishikori s-au aflat printre cei care nu au cedat vreun set, alături de Roger Federer și Rafael Nadal. Revenit după trei ani de absență pe zgura de la Paris, Federer a trecut de Lorenzo Sonego, iar Nadal a fost probabil cel mai impresionant dintre favoriți. De 11 ori campion la Roland-Garros, spaniolul a pierdut doar șase game-uri în fața germanului Yannick Hanfmann.
Cel mai aproape de înfrângere a fost Alexander Zverev. Tânărul german părea în controlul meciului după câștigarea primelor două seturi cu John Millman, dar așa cum era de așteptat, australianul s-a dovedit a fi un adversar redutabil. Acesta a împins meciul în decisiv, acolo unde, cu greu, Zverev s-a impus, 6-3. Alți favoriți calificați în turul doi au fost Gilles Simon, Borna Coric, Fabio Fognini, Fernando Verdasco, Gael Monfils, Karen Khachanov, Lucas Pouille, Juan Martin Del Potro, dar și fostul campion Stan Wawrinka, Marin Cilic, Alex de Minaur sau David Goffin.
Diego Schwartzman a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de Marton Fucsovics. La fel și Grigor Dimitrov, care l-a învins pe veteranul Janko Tipsarevic cu greu, și Kyle Edmund, care a trecut de Jeremy Chardy într-unul dintre cele mai intense meciuri ale primului tur. Turneul masculin a avut și reveniri spectaculoase, cele mai notabile fiind cele ale lui Nicolas Mahut și Pierre-Hugues Herbert. Cei doi fac pereche la dublu, fiind chiar campionii en-titre ai turneului, dar de data asta au avut două meciuri maraton la simplu, eliminând capii de serie Marco Cecchinato – semifinalist în 2018 –, respectiv Daniil Medvedev, după ce au pierdut primele două seturi.
Turul secund începe miercuri și se va încheia joi, meciurile fiind transmise pe Eurosport 1 și Eurosport 2. De asemenea, Eurosport Player oferă posibilitatea de a vedea orice punct al oricărui meci de pe orice teren.
***
Gerovital Men susține transmisiunile Eurosport ale turneului de la Roland-Garros.
Anunţul făcut de preşedintele Serbiei, când a aflat că Djokovic va fi expulzat din Australia
3 mari câştigători de pe urma "ştergerii" lui Djokovic de pe tabloul Australian Open