Singura jucătoare din România rămasă pe tablourile de la Roland-Garros, Simona Halep, va juca din nou în sferturile de finală de la Paris. Campioana en-titre a turneului feminin a trecut cu o lejeritate debordantă de tânăra poloneză Iga Swiatek în două seturi fără istoric, 6-1, 6-0. Halep și-a impus jocul agresiv în fața unei jucătoare de perspectivă care nu a avut răspuns pentru forța și profunzimea loviturilor româncei.
Halep va juca în sferturile de finală miercuri, adversara ei fiind Amanda Anisimova – o altă tânără de perspectivă. Americanca de origine rusă a impresionat în 2019 și parcursul său la Roland-Garros este cel mai bun de la un turneu de Mare Șlem din scurta carieră a jucătoarei de doar 17 ani. Anisimova a învins-o pe Aliona Bolsova, o jucătoare care la rândul ei a realizat una dintre marile surprize ale turneului ajungând în optimile de finală. În celălalt sfert de finală de miercuri se vor întâlni Madison Keys și Ashleigh Barty. Keys a trecut în două seturi de Katerina Siniakova, în timp ce Barty a învins-o cu 6-0 în decisiv pe Sofia Kenin, după ce a cedat actul secund.
Pe partea cealaltă de tablou, Sloane Stephens a învins-o pe Garbine Muguruza în cel mai așteptat meci al optimilor de finală feminine. Finalista învinsă de Halep anul trecut s-a dovedit a fi mai puternică decât campioana din 2016, iar Stephens și-a asigurat prezența în sferturi, acolo unde o va avea în față pe Johanna Konta. Britanica nu câștigase niciun meci pe zgura de la Paris înaintea șirului excelent de victorii din acest an, dar acum se află printre ultimele opt jucătoare după un sezon de zgură foarte reușit. Stephens și Konta joacă marți, alături de ele jucând în sferturi în aceeași zi Marketa Vondrouseva și Petra Martic. Cehoaica este alături de Anisimova singura jucătoare care nu este cotată cap de serie rămasă în competiție, atât ea cât și Martic fiind la prima prezență în această fază la Roland-Garros.
Australian Open
Sebastian KORDA - Corentin MOUTET - Australian Open
ACUM 12 MINUTE
Turneul masculin ne-a încântat în optimile de finală cu unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale anului. S-a întâmplat în confruntarea dintre Stefanos Tsitsipas și Stan Wawrinka – un meci care a durat mai bine de cinci ore și s-a încheiat cu un rever slice pe linie al elvețianului. Fostul campion din 2015 s-a impus cu 8-6 în decisiv și îl va întâlni pe conaționalul Roger Federer în sferturile de finală. Federer a stat puțin pe teren, câștigând în minimum de seturi în fața lui Leonardo Mayer.
Pe aceeași parte de tablou, Rafael Nadal a avut parte de o nouă partidă pe care a câștigat-o fără emoții, de data asta în fața surprinzătorului argentinian Juan Ignacio Londero. Nadal va juca în sferturi cu Kei Nishikori. Japonezul a fost nevoit să joace două zile la rând după ce partida sa cu Benoit Paire s-a prelungit. Francezul, susținut frenetic din tribune, a dus meciul în set decisiv, unde a avut chiar șansa de a servi pentru câștigarea lui. În final, Nishikori s-a impus cu 7-5. Meciurile dintre Wawrinka și Federer, precum și Nishikori cu Nadal, se vor juca marți.
Alături de Nadal și Federer, alți trei favoriți la ridicarea trofeului s-au calificat în sferturile de finală. Novak Djokovic a trecut în trei seturi de Jan-Lennard Struff, și va întâlni în meciul următor un alt jucător german, pe Alexander Zverev. Tânărul număr 5 mondial l-a învins pe Fabio Fognini deși a pierdut primul set, câștigându-le pe următoarele trei. Finalist anul trecut, Dominic Thiem este de asemenea prezent în sferturile de finală după victoria în trei seturi asupra lui Gael Monfils. Adversar îi va fi Karen Khachanov, care a trecut de un test complicat, învingându-l pe Juan Martin Del Potro în patru seturi.
Sferturi de finală masculin:
Miercuri: Djokovic (1) – Zverev (5); Thiem (4) – Khachanov (10)
Marți: Wawrinka (24) – Federer (3); Nishikori (7) – Nadal (2)
Sferturi de finală feminin:
Miercuri: Keys (14) – Barty (8); Halep (3) – Anisimova
Marți: Stephens (7) – Konta (26); Vondrouseva – Martic (31)
***
Gerovital Men susține transmisiunile Eurosport ale turneului de la Roland-Garros.
AUSTRALIAN OPEN LIVE BLOG | Gabriela Ruse pierde în fața lui Kudermetova și este eliminată
ACUM 39 MINUTE
Un sportiv, depistat pozitiv cu Covid-19 după primul meci la Australian Open 2022