Roger Federer și Garbine Muguruza – campioni la Wimbledon

Actualizat 17/07/2017 la 18:23 GMT+3

În timp ce Roger Federer se află la al 8-lea succes pe iarba londoneză – un record – Garbine Muguruza a câștigat în premieră turneul.

Roger Federer y Garbiñe Muguruza

La o zi după ce Garbine Muguruza a obținut al doilea său titlu de Mare Șlem la Wimbledon, a fost rândul lui Roger Federer să-și sărbătorească victoria. Duminică, elvețianul l-a învins categoric pe Marin Cilic, 6-3, 6-1, 6-4. Astfel, Federer a cucerit un al optulea titlu la Wimbledon, un record ce stă acum deasupra tuturor.
Elvețianul a ajuns la cota 19 în ce privește succesele din turneele de Mare Șlem, iar victoria a venit la 14 ani după primul său succes, care a avut loc tot la Wimbledon, în 2003. Pe parcursul celor șapte meciuri, Federer a reușit ceea ce Rafael Nadal reușise anterior la Roland Garros – câștigarea turneului fără să piardă vreun set.
Federer a început meciul în forță, iar după ce a salvat o minge de break a reușit să câștige pe serviciul advers de două ori, adjudecându-și primul set cu 6-3. Același lucru s-a întâmplat și în setul secund, când Cilic a dat la un moment dat impresia că va urma să abandoneze datorită problemelor medicale. Spre bucuria fanilor de pe arena centrală de la Wimbledon, croatul a continuat meciul, însă a pierdut setul cu 6-1.
Cel de-al treilea set a fost și cel mai disputat. O primă șansă de break a fost ratată de Federer la scorul de 1-1, însă mai apoi, la 3-3, elvețianul și-a fructificat noua șansă primită. Câteva minute mai târziu, acesta a servit pentru meci, câștigând cu un as la a doua sa oportunitate de a încheia partida, 6-4.
Federer a devenit cel mai în vârstă câștigător al turneului în era Open, urmând să împlinească 36 de ani luna viitoare.
Sâmbătă, o altă veterană a tenisului și-a jucat șansa, însă a fost învinsă în ultimul act. La cei 37 de ani ai săi, Venus Williams a testat-o serios pe mai-tânăra Muguruza.
Campioană anul trecut la Roland Garros, jucătoarea spaniolă a salvat o minge de break la 2-3 și apoi două mingi de set la 4-5 înainte de a prelua frâiele meciului. Au urmat nouă game-uri câștigate la rând, iar Muguruza a cucerit al doilea său turneu de Mare Șlem, învingând cu scorul de 7-5, 6-0.
Turneul de dublu feminin le-a avut în prim-plan pe rusoaicele Ekaterina Makarova și Elena Vesnina. Cele două au cucerit primul titlu la Wimbledon împreună învingând perechea româno-taiwaneză Monica Niculescu / Hao-Ching Chan cu un neverosimil 6-0, 6-0.
Meciul a fost întârziat și în pericol de a se amâna pentru ziua de duminică după ce finala turneului de dublu masculin a fost una extraordinar de lungă. Perechea Lukasz Kubot / Marcelo Melo a triumfat după cinci seturi spectaculoase în fața lui Olivier Marach și Mate Pavic, 5-7, 7-5, 7-6, 3-6, 13-11.
Cele două săptămâni de la Wimbledon au fost încheiate de decernarea titlului la dublu mixt. Jaimie Murray și Martina Hingis au făcut în premieră pereche pentru a câștiga trofeul și a-l menține în familia Murray după triumful de anul trecut al lui Andy în turneul de simplu masculin. Adversarii, învinși 6-4, 6-4, au fost chiar campionii din 2016, Henri Kontinen și Heather Watson.