UPDATE | Carlos Alcaraz a încheiat perfect o zi de tenis frumoasă la Roland Garros, reușind să-l învingă pe Sebastian Korda cu 6-4, 6-4, 6-2. Jucătorul minune al Spaniei nu a mai trecut prin aceleași emoții ca în turul precedent, când a fost la un punct distanță de a fi eliminat.
UPDATE | Karen Khachanov este în turul 4 la Roland Garros, după un succes în patru seturi contra unui adversar mai bine cotat, Cameron Norrie, cu 6-2, 7-5, 5-7, 6-4.
UPDATE | Alexander Zverev a obținut în această seară o victorie în trei seturi contra japonezului Brandon Nakashima, cu 7-6, 6-3, 7-6.
Roland Garros
"Nadal, de ce nu te-a felicitat Federer după câștigarea Roland Garros?". Răspunsul lui Rafa
08/06/2022 LA 06:31
UPDATE | Bernabe Zapata Miralles, numărul 131 mondial, a produs una dintre surprizele zilei, prin succesul contra uriașului John Isner, cu 6-4, 3-6, 6-4, 6-7, 6-3. Meciul a durat 3 ore și 31 de minute.
UPDATE | Meciurile de azi pe tabloul feminin de simplu s-au încheiat, astfel că se știu și primele patru jocuri din optimile de finală, astfel:
  • Martina Trevisan – Aliaksandra Sasnovich
  • Leylah Fernandez – Amanda Anisimova
  • Elise Mertens – Coco Gauff
  • Jil Belen Teichmann – Sloane Stephens
UPDATE | Sloane Stephens a obținut o calificare fără probleme în optimile de finală la Roland Garros, după un succes în două seturi cu favorita gazdelor, Diane Parry, cu 6-2. 6-3.
UPDATE | Rafael Nadal, favoritul numărul 5 pe tabloul masculin de simplu la Roland Garros, s-a calificat în această după-amiază în faza optimilor de finală după ce a trecut de al 29-lea jucător al lumii, olandezul Botic Van De Zandschulp în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 12 minute de joc.
Rafa Nadal, care a vorbit îndelung despre problemele cronice de la picior, s-a mișcat azi excelent pe teren și nu i-a lăsat lui Van De Zandschulp nicio șansă în meci. Rafa se va duela în continuare cu favoritul numărul 9, Felix Auger-Aliassime, elevul lui Toni Nadal, care a trecut în turul 3 de Miomir Kecmanovic cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (2), 7-5.
UPDATE | Novak Djokovic, campionul de la Roland Garros 2021, s-a calificat în faza optimilor de finală la ediția din acest an după ce a trecut de slovenul Aljan Bedene (195 ATP) cu scorul de 6-3, 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 45 de minute de joc. Sârbul a jucat la un nivel excelent și nu i-a dat adversarului său nicio șansă reală în meci.
În continuare, pentru un loc în sferturile de finală, Novak Djokovic se va duela cu Diego Schwartzman, favoritul numărul 15 de pe tabloul masculin de tenis. Argentinianul a trecut în turul al treilea de favoritul numărul 18, Grigor Dimitrov, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-1, 6-2, după două ore și 17 minute de joc.
UPDATE | Angelique Kerber, triplă câștigătoare de Grand Slam, a fost eliminată vineri în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. Kerber (favorită 21) a fost învinsă în două seturi de Aliaksandra Sasnovich (47 WTA), scor 6-4, 7-6(5). Meciul a durat o oră și jumătate. În turul următor, Sasnovich (47 WTA) o va întâlni pe Martina Trevisan (59 WTA).
UPDATE | Elise Mertens a trecut fără mari probleme de Varvara Graceva, scor 6-2, 6-3. Belgianca revine astfel în optimile de finală de la Roland Garros după o pauză de 4 ani, aceasta fiind și cea mai bună performanță a sa pe zgura pariziană.
Următoarea adversară pentru Mertens va fi Cori Gauff, care ceva mai devreme a trecut tot în două seturi de veterana Kaia Kanepi.
Se știu deja două meciuri din optimi pe tabloul feminin:
  • Elise Mertens - Cori Gauff
  • Amanda Anisimova - Leylah Fernandez
UPDATE | Angelique Kerber este out de la Roland Garros. Nemțoaica a pierdut în două seturi în fața Aliaksandrei Sasnovich, scor 4-6, 6-7 (5). Astfel, Sasnovich a eliminat a 2-a câștigătoare de Grand Slam la rând, după ce în turul secund trecuse de Emma Răducanu. În runda următoare, Sasnovich se va duela cu Martina Trevisan, care a trecut în minim de seturi de Daria Saville.
Jucătoarea din Belarus a ajuns în premieră în optimi la Paris, egalându-și astfel și cea mai bună performanță a carierei la un Grand Slam (a făcut optimi și la Wimbledon, în 2016).
UPDATE | A început partida dintre Novak Djokovic și Aljaz Bedene, de pe arena Philippe Chatrier. Sârbul e mare favorit la victorie. De altfel, liderul mondial a câștigat precedentele 3 dueluri directe fără să piardă set, unul dintre ele având loc chiar la Roland Garros (2016).
UPDATE | Cori Gauff își dontinuă și ea aventura la Paris. Americanca a trecut în două seturi de Kaia Kanepi și își așteaptă adversara din optimi. Aceasta se va alege dintre Varvara Gracheva și Elise Mertens.
Interesant e că duelul dintre Gauf și Kanepi a fost unul al generațiilor. Americanca a fost cea mai tânără jucătoare calificate pe tabloul principal (18 ani), în timp ce estona cea mai în vârstă (36 de ani).
UPDATE | Leylah Fernandez a câștigat în fața Belindei Bencic la capătul unui meci extrem de disputat. Finalista de la US Open 2021 s-a impus în 3 seturi, scor 7-5, 3-6, 7-5, după aproape 3 ore de joc. Canadianca a revenit de la 0-2, 0-40 în decisiv și s-a calificat pentru prima oară în carieră în faza optimilor la Roland Garros.
În urma acestei partide se cunoaște prima optime de finală de pe tabloul feminin. Fernandez o va înfrunta pe Amanda Anisimova, care a profitat de abandonul Karolinei Muchova.
UPDATE | Martina Trevisan a învins-o pe Daria Saville în două seturi, scor 6-3, 6-4 și s-a calificat în optimile de finală. Italianca este la un meci distanță de a-și egala cea mai bună performanță a carierei la un Grand Slam. În urmă cu doi ani, ea ajungea până în sferturi la Roland Garros. Următoarea adversară a sa va fi Angelique Kerber sau Aliaksandra Sasnovich.
Martina Trevisan a ajuns la 8 victorii consecutive în circuit (a câștigat turneul de la Rabat înainte de openul parizian), devenind prima jucătoare din Italia cu o asemenea serie de la Francisca Schiavone încoace (2017).
UPDATE | Amanda Anisimova a profitat de abandonul Karolinei Muchova și a avansat în optimile de finală. Jucătoarea din Cehia a câștigat dramatic primul set, la tie-break (9-7), dar apoi nu a mai rezistat din punct de vedere fizic. Anisimova a câștigat setul secund cu 6-2 și s-a desprins la 3-0 în decisiv, moment în care Muchova a declarat forfait.
Anisimova revine astfel în optimile Roland Garros după doi ani. Cea mai bunp performanță a sa la Grand Slam-ul parizian datează din 2019, când a ajuns până în semifinale.
UPDATE | Diego Schwartzman este primul jucător care a obținut biletele pentru optimile de finală de la Paris. Argentinianul nu i-a dat nicio șansă lui Grigor Dimitrov, pe care l-a învins în 3 seturi, scor 6-3, 6-1, 6-2. pentru un loc în sferturi, Schwartzman ar putea da peste Novak Djokovic, care este mare favorit în duelul cu Aljaz Bedene.
Este pentru a 4-a oară în ultimii 5 ani când micuțul argentinian ajunge în optimile de finală de la Paris.
După ce ieri am asistat la victoria superbă a Irinei Begu în fața Alexandrovei, la turul de forță al Igăi Swiatek, care pare de neoprit în drumul spre un nou titlu la Roland Garros, sau la eliminarea dureroasă a Simonei Halep, ziua de vineri îi aduce în centrul atenției pe titanii Nadal și Djokovic, dar și pe "fenomenul" Alcaraz.

Primul mare examen pentru Nadal la Roland Garros 2022

Nadal a bifat, în turul secund, victoria cu numărul 300 într-un Grand Slam. Ibericul nu a cedat până acum set la Paris și a părut în control total, semn că sindromul Muller-Weiss, care l-a forțat să joace "într-un picior" la Roma, cu Shapovalov, nu îi mai creează atât de multe probleme.
"Sunt în turul trei de la Roland Garros fără să pierd vreun set, ceea ce este un început bun de turneu. Lucrurile ar fi putut fi făcute mai bine, dar și mult mai rău. Sunt conștient că este o treabă zilnică, zi de zi caut drumul către nivelul care trebuie să îmi ofere opțiuni să continui în turneu. În momentul de față, am jucat la un nivel bun și acest lucru este pozitiv. Trebuie să confirm mâine la antrenament și să continui să mă perfecționez. Am să fiu gata pentru vineri, pentru că voi avea un adversar dur", a spus Nadal, citat de Marca, după succesul cu Corentin Moutet.
Acum, în fața "Matadorului" va fi olandezul Van De Zandschulp, un sportiv în mare formă, care poate crea oricând probleme celor mai buni din lume. "El a jucat la un nivel înalt de-a lungul anului, are o lovitură puternică și curată de forehand și va trebui să continui să joc mai bine dacă vreau să am opțiuni. Meciul îmi va arătat unde sunt, pentru că el este deja un rival major. Aștept cu nerăbdare partida", a explicat Rafa.

Djokovic - Bedene, un alt meci de "încălzire" pentru Nole la Roland Garros

Djokovic are un tablou teribil în față, în sferturi urmând a-l întâlni pe Nadal, pentru ca într-o posibilă semifinală să dea piept cu Alcaraz, cel care l-a învins în semifinalele de la Madrid.
Până să ajungă la acele dueluri de foc, sârbul are parte de adversari modești. În turul secund, disputa cu Alex Molcan, elevul fostului său antrenor, Marin Vajda, putea fi complicată, dar numărul unu mondial a evoluat aproape perfect. Nu doar că s-a impus în minimum de seturi, dar i-a oferit adversarului doar două mingi de break.
Acum, în fața lui Djokovic stă Aljaz Bedene, numărul 195 ATP, astfel că nu există loc de surprize. Slovenul a trecut în turul anterior de un zgurist, Pablu Cuevas, dar forma lui e departe de a fi una optimă. Bedene are doar 5 meciuri în 2022, după ce a avut parte de o accidentare nedorită, care l-a ținut departe de teren 7 luni.
Nole îl conduce cu 3-0 pe adversarul de azi în meciurile directe (2-0 pe zgură, fără set cedat).

Alcaraz - Korda, meciul zilei la Roland Garros

Dacă Nadal și Djokovic par să aibă de îndeplinit simple formalități pentru a merge în optimi, nu același lucru poate fi spus despre duelul celui de-al treilea mare favorit la trofeu, Carlo Alcaraz.
Numărul 6 mondial a salvat minge de meci contra lui Ramos, în turul secund, impunându-se după un meci maraton, 6-1, 6-7(7), 5-7, 7-6(2), 6-4, care a durat 4 ore și 38 de minute. Iar duelul de azi, cu Sebastian Korda, nu se anunță deloc mai ușor.

Carlos Alcaraz a revenit uluitor în meciul cu Albert Ramos! Rezumatul unei partide memorabile

Americanul e într-o formă excelentă, trecând în minimum de seturi de Millman și Gasquet, confirmând astfel forma bună din ultimul timp. Korda a fost la un pas să îl învingă pe Nadal, la Indian Wells, pentru ca în sezonul de zgură să reușească mai multe victorii uriașe, trecând, printre alții, de Alcaraz (la Monte Carlo) și de Felix Auger-Aliassime (la Estoril).
Meciul se anunță unul extrem de spectaculos și echilibtat, dar Carlitos pleacă din postura de favorit. În doar două turnee la care a participat anul acesta, Alcaraz nu a bifat măcar sferturi de finală: la Australian Open, când a fost eliminat dramatic în turul 3 de Berrettini, după 5 seturi și la Monte Carlo, când, așa cum am precizat deja, s-a înclinat chiar în fața lui Korda.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și poate fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Genialul Nadal a dat răspunsul la "va putea cineva să egaleze cele 14 titluri ale tale la Paris?"
06/06/2022 LA 20:20
Alcaraz, uluit de Nadal al 14-lea, "regele soare"! "Are 1000 de vieți, eu sunt puțin în întârziere"
06/06/2022 LA 14:30