UPDATE / Mihaela Buzărnescu a fost și ea eliminată în primul tur la Roland Garros, în timp ce Simona Halep a reușit să treacă în trei seturi de Nastasja Schunk.
În această seară, pe tabloul feminin, s-au mai calificat în turul 2 Daria Kasatkina, care a învins-o în două seturi pe Rebecca Sramkova, scor 2-6, 0-6, dar și Aryna Sabalenka, favorita nr. 7 de la Roland Garros, care a trecut de Chloe Paquet în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 4-6.
Pe tabloul masculin, Alex De Minaur a fost eliminat după un duel de peste 4 ore cu Hugo Gaston, încheiat cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3, 0-6, 7-6 (4). De cealaltă parte, Jannik Sinner și Hubert Hurkacz s-au calificat în turul 2 la Roland Garros, eliminându-i pe Bjorn Fratangelo, scor 3-6, 2-6, 3-6, respectiv Giulio Zeppieri, scor 5-7, 2-6, 5-7.
Roland Garros
"Nadal, de ce nu te-a felicitat Federer după câștigarea Roland Garros?". Răspunsul lui Rafa
08/06/2022 LA 06:31

Bjorn Fratangelo - Jannik Sinner - Roland-Garros

UPDATE / În această după-amiază, Irina Bara a fost învinsă în primul tur la Roland Garros, cedând în fața Yuliei Putintseva, în două seturi, scor 3-6, 1-6, după un meci care a durat doar 68 de minute.
Românca de pe locul 112 WTA a fost condusă în startul partidei cu 0-2, dar a reușit să revină, a egalat în două rânduri (2-2 și 3-3), dar apoi a cedat trei game-uri consecutive și a pierdut primul set.
UPDATE / Irina Begu, a 63-a jucătoare a lumii, s-a calificat marți în turul al doilea la Roland Garros după ce a trecut spectaculos de italianca Jasmine Paolini, revenind de la 0-1 la seturi. Irina Begu s-a impus cu scorul de 4-6, 6-1, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat două ore și 9 minute de joc.
Meciul dintre Irina Begu și Jasmine Paolini a fost întrerupt luni de ploaie la scorul de 4-6, 6-1, 1-0, iar azi s-a reluat. În runda secundă, sportiva noastră se va duela cu favorita numărul 30, Ekaterina Alexandrova, care a trecut în primul tur de belgianca Greet Minnen în minimum de seturi.

Irina Begu, revenire de senzație la Roland Garros, în primul tur cu Paolini! Rezumatul meciului

UPDATE / Denis Shapovalov a pierdut lamentabil în primul tur de la Roland Garros, fiind învins în 3 seturi de Holger Rune, scor 3-6, 1-6, 6-7 (4). Danezul a avut un sezon excelent până acum, dar victoria de azi a fost una total neașteptată, cel puțin prin prisma scorului și a faptului că acest meci a fost primul pentru el pe tabloul principal de la Roland Garros.
UPDATE / Karolina Pliskova a jucat la risc, dar a reușit să se califice în turul 2 până la urmă. Cehoaica a cedat primul set în fața franțuzoaicei Tessah Andrianjafitrimo cu scorul de 2-6, însă a reușit să întoarcă soarta partidei și să se impună cu 2-6, 6-3, 6-1, după două ore și 5 minute de joc. Favorita numărul 8, semifinalistă la ediția din 2017, Pliskova se va duela în continuare cu o altă franțuzoaică, de asemenea benefiacară a unui wild card, Leolia Jeanjean.

Karolina Pliskova, pusă la încercare în turul 1 la Roland Garros de franțuzoaica Andrianjafitrimo

UPDATE / Debut cu dreptul pentru Daniil Medvedev la Roland Garros. Numărul 2 mondial a făcut un joc bun în primul tur de la Paris, acolo unde l-a învins pe argentinianul Facundo Bagnis (103 ATP), scor 6-2, 6-2, 6-2, după o oră și 40 de minute de joc. Chiar dacă zgura nu este pe placul său, Medvedev a reușit să câștige fără prea mari emoții duelul care a deschis ziua a treia pe arena Suzanne Lenglen.

Daniil Medvedev, calificare rapidă în turul 2 la Roland Garros! Rusul, victorie clară cu Bagnis

Operat de hernie în această primăvară, Daniil Medvedev a disputat o singură partidă pe zgură în acest sezon. El a jucat la Geneva săptămâna trecută, acolo unde a fost învins de Richard Gasquet, dar lucrurile par să stea mult mai bine la Paris.
Alte rezultate pe tabloul masculin de tenis:
  • Frances Tiafoe - Benjamin Bonzi 7-5, 7-5, 7-6 (5)
  • Adrian Mannarino - Federico Delbonis 1-6, (1) 6-7, 2-6
  • Alex Molcan - Federico Coria 6-3, 6-4, 3-6, 6-3
  • Cristian Garin - Tommy Paul 5-7, 6-1, 6-2, 6-3
  • Emil Ruusuvuori - Ugo Humbert 6-2, 2-6, (4) 6-7, 6-4, 6-2
  • Joao Sousa - Chun Hsin Tseng (5) 6-7, 6-1, 4-6, 6-1, 6-4
  • Sebastian Korda - John Millman 6-1, 7-5, 7-6 (6)
  • Lloyd Harris - Richard Gasquet 1-6, 3-6, 4-6
  • Benoit Paire - Ilya Ivashka 3-6, 5-7, 6-1, 5-7
  • Ricardas Berankis - Laslo Djere 4-6, 4-6, 4-6
UPDATE / Jelena Ostapenko, campioană în 2017 la Roland Garros, s-a calificat fără emoții în turul 2 după ce a trecut de italianca Lucia Bronzetti cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră și 9 minute de joc. În continuare, letona se va duela în turul 2 la Paris cu Alize Cornet, care a trecut de Misaki Doi în turul inaugural, cu scorul de 6-2, 6-0.

O nouă zi la Roland Garros. Simona Halep debutează azi la Paris

Începe ziua cu numărul 3 la Roland Garros. Pe Arena Philippe Chatrier joacă în primul meci Daniil Medvedev împotriva lui Bagnis, în direct pe Eurosport 1. Pe Eurosport 2, Karolina Pliskova încearcă să treacă de Andrianjafitrimo.
Turneul de la Roland Garros continuă cu ziua a treia. Astăzi vom afla ultimii calificați în turul al doilea de la Paris. Programul de astăzi va fi destul de încărcat, după ce ziua de luni a fost marcată de mai multe reprize de ploaie.
Patru jucătoare din România se vor afla astăzi pe zgura de la Roland Garros. Simona Halep, campioana din 2018, o va întâlni pe Nastasja Mariana Schunk (165 WTA) pe terenul Simonne-Mathieu, nu mai devreme de ora 15:30, în ceea ce va fi prima întâlnire directă între cele două jucătoare.
Irina Begu și Jasmine Paolini vor reveni pe teren, după ce partida de ieri a fost întreruptă în setul decisiv, la 1-0 pe Begu. Primul set a fost câștigat de italiancă, scor 6-4, în timp ce actul al doilea i-a revenit româncei, care s-a impus cu 6-1.
Tot astăzi va intra pe teren și Irina Bara. După prestații foarte bune în calificări, românca s-a calificat pentru al treilea an la rând pe tabloul principal de la Roland Garros. În primul tur, ea o va întâlni pe Yulia Putintseva.
Mihaela Buzărnescu va juca și ea astăzi în primul tur de la Roland Garros. Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser. Ea o va întâlni pe Madison Brengle, numărul 57 WTA. Până acum, cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2018, atunci când Brengle a câștigat partida din cadrul turneului ITF de la Midland, din SUA.

Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, va deschide ziua pe Suzanne Lenglen, a doua arenă a complexului de la Roland Garros. În primul tur, campionul de la US Open îl va întâlni pe argentinianul Facundo Bagnis (103 ATP), în ceea ce va fi prima întâlnire dintre cei doi.
Daniil Medvedev, operat de hernie, a revenit pe teren săptămâna trecută la Geneva, acolo unde a fost învins de Richard Gasquet.
Stefanos Tsitsipas (4 ATP), finalist anul trecut la Roland Garros, a avut parte de o primăvară foarte bună pe zgură. Câștigător la Monte-Carlo, grecul a ajuns în semifinale la Madrid și în finala de la Roma, acolo unde a fost învins de Novak Djokovic.
Acum, în primul tur de la Roland Garros, finalistul de anul trecut îl va întâlni pe italianul Lorenzo Musetti (66 ATP). Cei doi se vor întâlni pe arena Philippe-Chatrier, în sesiunea de seară.
Tot astăzi, favoritul publicului francez, Jo-Wilfried Tsonga (297 ATP) va lua startul în ultimul turneu al carierei sale. Finalistul de la Australian Open 2008 îl va întâlni în primul tur pe norvegianul Casper Ruud (8 ATP). Tsonga a anunțat în urmă cu câteva săptămâni că se va retrage după turneul de pe zgura pariziană.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Genialul Nadal a dat răspunsul la "va putea cineva să egaleze cele 14 titluri ale tale la Paris?"
06/06/2022 LA 20:20
Alcaraz, uluit de Nadal al 14-lea, "regele soare"! "Are 1000 de vieți, eu sunt puțin în întârziere"
06/06/2022 LA 14:30