UPDATE | Marin Cilic a făcut un meci solid până la capăt cu Daniil Medvedev. S-a impus și în setul 3 cu scorul de 6-2 și s-a calificat în sferturtile de finală. Așadar, azi au fost eliminați doi din primii patru jucători ai lumii, Daniil Medvedev și Stefanos Tsitsipas.
UPDATE | Daniil Medvedev, finalist în ultimele două turnee de Grand Slam, este în mare dificultate în partida cu Marin Cilic. Croatul are 2-0 la seturi, în disputa din optimile de final: 6-2, 6-3.
UPDATE | Tabloul sferturilor de finală de la Roland Garros, turneul feminin, este acum complet:
Roland Garros
"Nadal, de ce nu te-a felicitat Federer după câștigarea Roland Garros?". Răspunsul lui Rafa
08/06/2022 LA 06:31
  • Swiatek v Pegula
  • Kudermetova v Kasatkina
  • Trevisan v Fernandez
  • Gauff v Stephens
UPDATE | Iga Swiatek își continuă drumul spre finala de la Roland Garros. În această seară a acces în sferturi, după cel mai dificil meci din ultima vreme, disputat cu Qinwen Zheng. Liderul mondial s-a impus cu 6-7, 6-0, 6-2. În setul secund, jucătoarea din China – care a eliminat-o pe Simona Halep – a avut nevoie de îngrijiri medicale. Polonez a ajuns la 32 de victorii consecutive.
UPDATE | Andrey Rublev s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros. Jucătorul rus a beneficiat de abandonul lui Jannik Sinner, în setul secund, la scorul de 6-1, 4-6, 0-2.
UPDATE | Irina Begu a fost din păcate eliminată de la Roland Garros în optimi (și-a egalat cea mai bună performanță a carierei), sportiva noastră cedând în trei seturi (6-4, 2-6, 3-6) contra americancei Jessica Pegula, a 11-a favorită de la Paris. Partida de pe Suzanne Lenglen a durat două ore și 1o minute de joc.
UPDATE | Holger Rune este al doilea jucător sub 20 de ani, după Carlos Alcaraz, care s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros 2022. Danezul a avut o prestație solidă contra lui Stefanos Tsitsipas, pe care l-a învins în patru seturi, cu 7-5, 3-6, 6-3, 6-4.
Performanța jucătorului nordic este cu atât mai impresionantă având în vedere că el a câștigat primele jocuri într-un turneu de Grand Slam chiar la Open-ul Franței din acest an. Până la Roland Garros, Rune (19 ani) mai adunase două prezențe pe tabloul principal, la US Open 2021 și Australian Open 2022, unde a fost învins de fiecare dată în turul 1.
UPDATE | Casper Ruud s-a calificat în premieră în sferturile de finală la Roland Garros. Norvegianul l-a învins în 4 seturi pe Hubert Hurkacz (favorit numărul 12) cu scorul de 6-2, 6-3, 3-6, 6-3, după două ore și 32 de minute de joc. În continuare, Ruud se va duela cu învingătorul meciului dintre Tsitsipas și Rune.
UPDATE | Veronika Kudermetova s-a calificat în premieră în sferturile de finală la Roland Garros după ce a învins-o pe Madison Keys revenind de la 0-1 la seturi. Rusoaica s-a impus cu scorul de 1-6, 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 44 de minute de joc. Pentru un loc în semifinale se va duela cu a sa compatrioată, Daria Kasatkina.
UPDATE | Daria Kasatkina și-a egalat cel mai bun rezultat al ei la Roland Garros. Rusoaica a eliminat-o în optimi pe Camila Giorgi (30 WTA) cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră și 22 de minute de joc, și s-a calificat în sferturi. Pentru un loc în semifinalele de la Paris, Kasatkina se va duela cu învingătoarea meciului dintre Veronika Kudermetova (favorita numărul 29) și Madison Keys (favorita numărul 22).
Știre inițială
Optimile de la Roland Garros continuă astăzi pe Eurosport. Irina Begu o va întâlni pe Jessica Pegula pentru un loc în sferturile de finală, ceea ce ar reprezenta cea mai mare performanță a româncei într-un turneu de Grand Slam. Până acum, Begu a mai ajuns de două ori în optimile unui Grand Slam (Australian Open 2015 și Roland Garros 2016).
În ceea ce privește întâlnirile cu Pegula, Begu a mai întâlnit-o pe americancă de două ori. De fiecare dată, atât la Indian Wells în 2020, dar și la Melbourne la începutul acestui an, Irina s-a impus fără să piardă set. De menționat că ambele partide s-au disputat pe hard.
Câștigătoarea acestei optimi de finală va avea o misiune extrem de dificilă. În sferturi, câștigătoarea dintre Begu și Pegula o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Iga Swiatek și Qinwen Zheng. Cel mai probabil, numărul 1 mondial nu va avea probleme în meciul de astăzi, poloneza fiind de departe cea mai în formă jucătoare a momentului.

Rezumatul victoriei senzaționale obținute de Irina Begu în turul 3 la Roland Garros, cu Jeanjean

Stefanos Tsitsipas (4 ATP) revine pe arena Philippe Chatrier pentru partida din optimile de finală de la Roland Garros contra lui Holger Rune (40 ATP). Finalistul de anul trecut vine după o partidă foarte bună în fața suedezului Mikael Ymer, în care a cedat doar 5 gameuri.
Rune a avut și el o misiune ușoară în turul precedent, câștigând cu un triplu 6-3 partida contra francezului Hugo Gaston. Partida de astăzi , care este programată a doua pe arena Philippe Chatrier, va fi prima întâlnire directă dintre Stefanos Tsitsipas și Holger Rune.
Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, va fi și el în acțiune astăzi. Campionul de la US Open 2021 se simte din ce în ce mai bine pe zgură, trecând de primele trei tururi fără să piardă set, în condițiile în care mai jucase o singură partidă înainte de turneul de la Paris.
În optimile de finală, el îl va întâlni pe Marin Cilic, în sesiunea de seară de pe arena Philippe Chatrier. Croatul a avut o misiune ușoară în turul precedent, atunci când a trecut de Gilles Simon, scor 6-0, 6-3, 6-2. Până acum, Medvedev și Cilic s-au întâlnit de trei ori, rusul câștigând de fiecare dată întâlnirile contra campionului din 2014 de la US Open.

Iga Swiatek caută a 32-a victorie consecutivă în meciul cu Zheng

Iga Swiatek este cea mai în formă jucătoare din tenis. Numărul 1 mondial a ajuns la 31 de victorii consecutive, ultima sa înfrângere venind tocmai la jumătatea lunii februarie, atunci când pierdea la Dubai cu Ostapenko.
În optimile de finală, poloneza o va întâlni pentru prima oară în cariera sa pe Qinwen Zheng, numărul 74 mondial. Chinezoaica a ajuns în optimi după ce a profitat de abandonul lui Alize Cornet din turul precedent, când o conducea pe franțuzoaică cu 1-0, în timp ce Swiatek a învins-o pe Danka Kovinic în turul al treilea, scor 6-3, 7-5.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Genialul Nadal a dat răspunsul la "va putea cineva să egaleze cele 14 titluri ale tale la Paris?"
06/06/2022 LA 20:20
Alcaraz, uluit de Nadal al 14-lea, "regele soare"! "Are 1000 de vieți, eu sunt puțin în întârziere"
06/06/2022 LA 14:30