Stefanos Tsitsipas (4 ATP) a fost în formă maximă în partida din turul al treilea de la Roland Garros. Grecul nu a resimțit partida din turul al doilea de peste trei ore și jumătate cu Musetti și a defilat cu Mikael Ymer (95 ATP). Pe arena Suzanne Lenglen, Tsitsipas s-a impus cu 6-2, 6-2, 6-1.
Primele două seturi s-au desfășurat după același scenariu. Finalistul de anul trecut de la Paris a făcut fără mari emoții break-uri în ghemurile 5 și 7, închizând de fiecare dată setul la 2.
În setul trei, Tsitsipas nu a mai așteptat și a apăsat pedala de accelerație încă din debutul setului. Grecul a cedat un singur game în setul al treilea și a pus capăt partidei din turul al treilea după doar o oră și 35 de minute.
Roland Garros
"Nadal, de ce nu te-a felicitat Federer după câștigarea Roland Garros?". Răspunsul lui Rafa
08/06/2022 LA 06:31

Aceasta a fost a patra victorie a lui Tsitsipas în fața lui Ymer din tot atâtea partide disputate. De asemenea, grecul nu a cedat set până acum în fața lui Ymer.
În turul următor, Stefanos Tsitsipas îl va întâlni pe câștigătorul partidei din sesiunea de seară de pe Philippe Chatrier dintre Holger Rune (40 ATP) și Hugo Gaston (74 ATP).
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Genialul Nadal a dat răspunsul la "va putea cineva să egaleze cele 14 titluri ale tale la Paris?"
06/06/2022 LA 20:20
Alcaraz, uluit de Nadal al 14-lea, "regele soare"! "Are 1000 de vieți, eu sunt puțin în întârziere"
06/06/2022 LA 14:30