Irina Begu e în turul 2 la Roland Garros! Debut cu dreptul și victorie în 2 seturi cu Anna Bondar

Marian Ursescu

Actualizat 28/05/2023 la 22:03 GMT+3

Irina Begu a câștigat meciul cu Anna Bondar din primul tur de la Roland Garros. Sportiva noastră a învins-o în minimum de seturi pe sportiva din Ungaria, scor 6-4, 6-2.

Așa s-a calificat Irina Begu în turul 2 la Roland Garros! Ultimul punct al meciului cu Anna Bondar

GAME, SET și MECI 6-4, 6-2. Irina Begu se impune după o oră și 40 de minute de joc și e în turul secund la Paris. În continuare, Irina Begu o va întâlni pe Sara Errani, finalista din 2012 de la Roland Garros.
  • 5-2. Irina Begu mai obține un break și va servi pentru victorie.
  • 4-2. Irina Begu își face serviciul și rămâne în față.
  • 3-2. Bondar își face serviciul și rămâne aproape de Begu.
  • 3-1. Irina Begu revine de la 15-40 și își face serviciu.
  • 2-1. Irina Begu face primul break al setului secund!
  • 1-1. Irina Begu își face serviciul.
  • 0-1. Anna Bondar își face serviciul în debutul setului 2.
  • SETUL 2
  • 6-4. Irina Begu revine de la 1-3 și 2-4 pentru a-și adjudeca setul inaugural cu scorul de 6-4, după 51 de minute de joc.

Irina Begu, revenire superbă în meciul cu Bondar, de la Roland Garros! Primul set, adjudecat 6-4

• 5-4. Irina Begu obține break-ul și va servi pentru câștigarea primului set.
  • 4-4. Irina Begu își face serviciul și egalează la 4. Echilibrul e restabilit în acest prim set.
  • 3-4. Irina Begu recuperează break-ul și se apropie iar la un game.
  • 2-4. Bondar mai obține un break și se distanțează din nou la două game-uri.
  • 2-3. Irina Begu joacă excelent la retur și recuperează break-ul.
  • 1-3. Bondar e prima care obține break-ul în acest meci.
  • 1-2. Anna Bondar continuă să joace foarte bine, rămâne în față.
  • 1-1. Irina Begu începe cu dreptul la serviciu.
  • 0-1. Anna Bondar începe în forță la serviciu și e pe tabelă.
UPDATE | În curând începe meciul dintre Irina Begu și Anna Bondar, în direct pe Eurosport 2 și pe aplicația Eurosport.
UPDATE | Meciul Irina Begu - Anna Bodar o să înceapă după ora 20, după încheierea meciului Townsend - Potapova.
Știre inițială
Irina-Camelia Begu a fost peste tot în acest sezon, terminând patru din cele nouă turnee în runda inaugurală. A ajuns în semifinale la Adelaide și, recent, în sferturile de finală la Madrid. Ea a fost considerabil mai constantă în anul precedent, în special pe zgură, cu titluri la Palermo WTA 250 și București 125K.
Românca vine după o înfrângere în turul inaugural la Roma, în fața lui Wang Xiyu, dar își păstrează capacitatea de a ajunge chiar în săptămâna a doua la Paris. La a 14-a participare la Roland Garros, a 9-a consecutivă, Irina Begu a ajuns până în turul al patrulea de două ori, 2016 și anul trecut, după ce le-a învins pe Jasmine Paolini și Ekaterina Alexandrova în trei seturi.

Anna Bondar a avut un început de sezon foarte slab. A avut nevoie de 12 turnee înainte de a înregistra primul ei caz de victorii consecutive! În rest a pierdut mereu în runda inaugural. Ea le-a învins pe Karolina Pliskova și Tatjana Maria pentru a ajunge în turul al treilea la Roma, în calitate de jucătoare venită din calificări, rezultat care a fost urmat de un abandon în primul tur la 125K Paris.
Unguroaica este totuși o jucătoare respectabilă pe zgură, având în palmares un titlu la 125K (2021 Buenos Aires) și două semifinale WTA (2022 Rabat și Budapesta). În turneele de Mare Slam, ea are până acum un record de 1-5 pe tabloul principal. Înfrângere din primul tur în fața dublei semifinaliste Petra Kvitova 6-7, 1-6, de anul trecut, a reprezentat debutul unguroaicei la Paris.

0-0 la întâlnirile directe

Irina Begu (27 WTA) este cu șase ani mai în vârstă decât Bondar (103 WTA), și are un palmares net superior. Românca a depășit la câștigurile din tenis suma de 7 milioane de euro, în timp ce unguroaica a adunat ceva mai mult de un million. Ambele jucătoare au terminat în turul doi la Australian Open în acest sezon. Pentru Anna Bondar, a însemnat prima victorie de Grand Slam din carieră, în detrimentul româncei Anei Bogdan. În momentul în care întâlnește o altă româncă într-un turneu major, unguroaica e conștientă de recordul său de 2-8 împotriva jucătoarelor din top 30, ambele victorii fiind obținute pe zgură.
Roland Garros 2023 se desfãșoarã în perioada 28 mai – 11 iunie la Paris. Toate meciurile de la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului se vãd în direct pe canalele Eurosport și pe aplicația Eurosport.