Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk au fost eliminate azi la Roland Garros în faza sferturilor de finală ale probei de dublu, după ce au cedat în fața echipei formate din Madison Keys și Taylor Townsend. Echipa româno-ucaineană a cedat cu scorul de (5) 6-7, 7-2, 5-7, după două ore și 27 de minute de joc.
După cedarea primului set la tie-break, echipa româno-ucraineană a revenit foarte bine în meci și și-a adjudecat manșa secundă cedând doar 2 game-uri. Și în manșa decisivă au avut avantajul de două ori, însă Keys și Townsend au revenit de fiecare dată, iar în final și-au adjudecat victoria.

Până în sferturile de finalp, echipa formată din Ruse și Kostyuk a trecut de echipele formate din Linette/Pera (în 3 seturi), de Murray/Watson (în minimum de seturi) și McNally/Zhang (în 3 seturi).
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Roland Garros
Caroline Garcia şi Kristina Mladenovic, învingătoare în proba de dublu feminin de la Roland Garros
05/06/2022 LA 12:01
Wimbledon
Simona Halep - Paula Badosa LIVE TEXT, în optimile de la Wimbledon, LIVE pe Eurosport 2, ora 17:30