Alcaraz, OUT. Djokovic, IN! Nole revine pe locul 1 ATP, după succesul uluitor de la Roland Garros 2023

Bianca Dumitru

Actualizat 11/06/2023 la 22:03 GMT+3

Novak Djokovic a cucerit duminică cel de-al 3-lea său titlu la Roland Garros, al 23-lea din carieră, depășindu-l pe Rafael Nadal și devenind cel mai titrat tenismen din istorie. În urma acestei victorii, sârbul va reveni luni în fruntea clasamentului mondial, acumulând mai multe puncte decât Carlos Alcaraz.

Djokovic - Ruud - Roland-Garros Rezumat

Novak Djokovic a câștigat, duminică, turneul de la Roland Garros și și-a trecut în palmares cel de-al 23-lea său titlu de Grand Slam, stabilind un nou record.
Sârbul l-a învins în finala de la Paris pe Casper Ruud, cu 7-6 (1), 6-3, 7-5, după 3 ore și 16 minute de joc, adjudecându-și astfel cel de-al treilea trofeu pe zgura pariziană.
După această victorie, Djokovic, aflat în prezent pe locul al treilea în lume, va redeveni lider mondial, luni, când va fi publicat următorul clasament ATP. Nole va stabili, astfel, un nou record ca lider mondial, cu 388 de săptămâni pe prima poziție în lume.
Carlos Alcaraz și-a adăugat doar 360 de puncte în clasament după semifinalele Roland Garros, în timp ce Djokovic a acumulat 1640 de puncte, depășindu-l astfel pe tânărul iberic cu 420 de puncte.
În urma acestei reveniri în fruntea ierarhiei mondiale, sârbul va fi principalul favorit la Wimbledon, competiție unde va încerca să-și adjudece cel de-al 24-lea titlu major din carieră.

După ce a câștigat pentru a treia oară trofeul la Paris, după victoriile din 2016 și 2021, Novak Djokovic a devenit cel mai titrat tenismen din istoria tenisului mondial masculin.
În urma acestui succes, sârbul a ajuns la un total de 94 de titluri ATP. Astfel, Nole l-a egalat pe Ivan Lendl pentru al treilea cel mai bun total din toate timpurile, după Jimmy Connors (109) și Federer (103) și chiar în fața lui Nadal (92), aflat pe locul cinci.
Dar Djokovic are un avantaj în turneele Masters 1000, cele nouă turnee considerate cele mai prestigioase din circuitul ATP în afara celor patru turnee de Grand Slam.
Cele 38 de titluri ale sale reprezintă un record, depășindu-i pe Nadal (36) și Federer (28), iar Nole este singurul jucător care a câștigat de câte două ori cel puțin fiecare dintre cele nouă evenimente.
La Roland Garros 2023, Djokovic a trecut în primul tur de americanul Aleksandar Kovacevic, 6-3, 6-2, 7-6 (1), în turul secund l-a învins pe maghiarul Marton Fucsovics, cu 7-6 (2), 6-0, 6-3, în runda a treia s-a impus în fața spaniolului Alejandro Davidovich Fokina (cap de serie numărul 29), cu 7-6 (4), 7-6 (5), 6-2, în optimi l-a învins pe peruanul Juan Pablo Varillas, cu 6-3, 6-2, 6-2, în sferturi l-a eliminat pe rusul Karen Khachanov (11), cu 4-6, 7-6 (0), 6-2, 6-4, iar în semifinale a câștigat în fața liderului mondial, spaniolul Carlos Alcaraz, cu 6-3, 5-7, 6-1, 6-1.